خانه » توسعه فردی » 13 مرحله برای تقویت ارتباط میان روح، ذهن و جسم
24 شهریور 1401

13 مرحله برای تقویت ارتباط میان روح، ذهن و جسم

13 مرحله برای تقویت ارتباط میان روح، ذهن و جسم

لحظه‌ای چشمان خود را بر روی هم قرار دهید و چند نفس عمیق بکشید. با خودتان چک کنید:

از لحاظ روحی در چه وضعیتی هستید؟ از لحاظ احساسی چه؟ از لحاظ بدنی چطور؟ لحظه ای تامل کنید و ببینید آیا متوجه احساس یا تنش جسمی یا روانی می شوید.

زمانی که آماده هستید به آرامی چشمان خود را باز کنید. ممکن است احساس متفاوتی داشته باشید. احتمالا اکنون آرام تر و پر انرژی تر هستید. اگر این چنین است شما ارتباطِ ذهن، روح و جسم به یکدیگر را تجربه کرده‌اید.

در حالی که ممکن است این موضوع جدید به نظر آید، اما پشتوانه‌ علمی محکمی برای آن وجود دارد. مراقبت از روح، ذهن و جسم خود به شما کمک می کند تعادل و رفاه بیشتری در تمام زمینه های زندگی خود پیدا کنید.

بنابراین اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به این موضوع و معنای آن داشته باشیم و راه‌های تقویت ارتباط روح، ذهن و جسم در 13 مرحله را با هم بررسی کنیم.

 

سه گانه روح، ذهن و جسم

اگر تا کنون آنقدر استرس داشته‌‌اید که از لحاظ فیزیکی مریض شده باشید یا چیز بسیار زیبایی را دیده‌اید که تماشای آن برای شما مانند یک تجربه عرفانی بوده باشد، شما ارتباط میان ذهن، روح و جسم را تجربه کرده‌اید.

داشتن رویکرد همه جانبه برای رسیدن به تندرستی و سلامت شامل تعادل بخشیدن به این سه بعد وجود خود و ایجاد هارمونی بین آنها می‌باشد.

 

معنای روح، ذهن و جسم

 

عبارت «سه گانه ی ذهن، روح و بدن» به ارتباط و اتصال این سه بعد وجود انسان اشاره دارد.

پدیده ذهن، روح و بدن ، راهی برای درک خویشتن به عنوان یک «انسان یکپارچه» است. یک انسان یکپارچه و کامل، یک زندگی شخصی و کاری دارد که کاملا به هم مرتبط و متصل هستند؛ ذهن، روح و جسم سه عنصری هستند که بر هر دو بعد زندگی انسان(کاری و شخصی) تاثیر می گذارند و خود نیز با یکدیگر ارتباط دارند.

 

ذهن: ذهن شما در واقع همان قوه ی تفکر شماست (خودآگاه یا ناخودآگاه) که مسئول تمام باورها، افکار و اعمال شما می‌باشد.

جسم: جسم شما بعد فیزیکی وجود شماست که در تمام زندگی شما را با خود به پیش می برد و از طریق حواس پنج گانه، تجربه زندگی را برای شما ممکن می سازد.

روح: روح شما قسمت غیرقابل لمس وجود شماست که جوهره وجود شما را در بر دارد که با عنوان ذات گاهاً از آن یاد می شود. اگر شما به هر موضوع خاصی ایمان داشته باشید یا اهل هرگونه روحانیتی باشید ارتباط برقرار کردن با پدیده روح انسان ممکن است برای شما آسان‌تر باشد. اگر هم فاقد اعتقادات دینی یا مذهبی باشید ممکن است در زمینه های دیگر زندگی، روح را استنباط کنید؛ به عنوان مثال با وقت گذراندن در طبیعت، انجام یوگا یا مراقبه(مدیتیشن).

تشخیص تمایز میان روح، جسم و ذهن آنقدرها هم مبهم یا غیرقابل حضم نیست. به عنوان مثال جای احساسات کجاست؟ ما آنها را در روح، جسم و ذهن خود حس می‌کنیم. علم نیز ثابت کرده است که این سه مورد عمیقا با هم در اتباط و درهم تنیده هستند که همین نکته کلیدی و مهمی است. ممکن است شما باور داشته باشید که هر سه آنها توسط سیستم عصبی به یکدیگر متصل می‌شوند، یا اینکه سیستم عصبی خود بخشی از ذهن شماست.

تحقیقاتی وجود دارد که نظریه و مفهوم ارتباط روح، ذهن و جسم را تایید می‌کنند.

کارن جنسن Karen Jensen ، نویسنده کتاب «سه مغز انسان: چگونه سلامت قلب، احشاء و ذهن بر سلامت روانی تاثیر می‌گذارد»، اعتقاد دارد که ما سه عدد مغز داریم که با یکدیگر در ارتباط هستند و بر سلامت فیزیکی و روانی ما تاثیرگذار هستند.

برای درک بهتر این مسئله به شرح جداگانه هر مورد و بررسی جزئیات آن می‌پردازیم:

 

ذهن سالم

ذهن با مغزی که درون جمجمه شما قرار دارد ارتباط و هم‌سویی دارد. داشتن ذهن سالم به شما شفافیت وضوح افکار را می بخشد در حالی که ناهماهنگی‌های ذهنی یا بیماری‌های آن ممکن است منجر به بیماری‌های فیزیکی در بدن شوند.

ذهن مسئول این موارد است:

 • مهارت و قدرت تصمیم گیری
 • تنظیم و کنترل هیجانات و احساسات
 • توجه ، حافظه و تمرکز

 

جسم سالم

جسم در واقع با ارتباط روده و مغز مطابقت و هم‌سویی دارد. جسم سالم به شما قدرت، حیات و انرژی می‌بخشد. همچنین داشتن جسم سالم باعث میشود از دشواری رویارویی با چالش‌های زندگی کاسته شود. علاوه بر این، سلامت جسمانی تاثثر به سزایی بر سلامت روان و احوال روحی فرد-و تندرستی روانی او- نیز دارد.

 

روح سالم

روح در واقع با ارتباط قلب و مغز مطابقت و هم‌سویی دارد. داشتن روح سالم به شما اجازه می دهد تجربه‌های مثبتی داشته باشید از قبیل:

 • شادی و قدردانی
 • تاب آوری عاطفی
 • مهربانی و دلرحمی نسبت به دیگران
 • احساس هدفمندی و ارتباط داشتن با چیزی والاتر از خودتان

 

چگونه ارتباط میان روح، ذهن و جسم را تقویت کنیم؟

این 13 مرحله، راه مناسبی برای تقویت ارتباط میان روح، ذهن و جسم شما می‌باشند:

 

 1. مدیتیشن

مدیتیشن باعث کاهش استرس و افزایش آگاهی شما نسبت به الگوهای فکری منفی خود می شود. هم‌چنین باعث افزایش آرامش شما شده و به شما کمک می‌کند در مواجهه با شرایط استرس زا واکنش‌های هشیارانه تری نشان دهید.

راه‌های مختلف و گوناگونی برای مدیتیشن وجود دارد. اگر شما در این زمینه تازه کار هستید می‌توانید از راهنماهای مدیتیشن کمک بگیرید.

یکی از تکنیک‌های بسیار آسان مدیتیشن نشستن در یک نقطه با چشمان بسته و تمرکز بر روی تنفس است.

اما شما در حین فعالیت نیز می توانید مدیتیشن کنید؛ فعالیت هایی مانند رقص، یا فعالیت‌هایی مانند نقاشی کشیدن. به عنوان مثال افراد بسیار زیادی اعلام داشته‌اند کشیدن طرح‌های ماندالا یک راه کارآمد برای مدیتیشن برای آنها بوده است.

 

 1. چیز جدیدی یاد بگیرید

هیچ گاه برای یادگیری چیزهای جدید دیر نیست. فرا گرفتن مهارت‌های جدیدی مانند نواختن آلات موسیقی یا یک زبان جدید به آمادگی و تندرستی روانی شما کمک می‌کند.

درست مانند عضلات بدن، ذهن شما نیز برای تندرست ماندن نیاز به تمرین و فعالیت دارد. یادگیری به تقویت ارتباطات عصبی ذهن شما کمک کرده و مغز را فعال نگه می دارد.

 

 1. خواب کافی داشته باشید

خواب برای روح، جسم و ذهن بسیار ضروری است. کیفیت و کمیت خواب شما می تواند بر همه چیز از جمله احوال روحی و متابولیسم بدن شما تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهند که کمبود خواب در سنین میانسالی ارتباط قوی با آلزایمر در دوره‌های بعدی زندگی دارد.

 

 1. علاقه(های) اصلی خود را کشف کنید

صرف زمان برای انجام کارهایی که به آن علاقه مند هستید به احوال روحی و احساسات و هیجانات شما تعادل می‌بخشد؛ این امر خود باعث به وجود آمدن انرژی بیشتر، سرزندگی و به طور کلی سلامت و تندرستی می‌شود.

کشف علاقه مندی خود ممکن است به معنای صرف زمان برای انجام سرگرمی مورد علاقه تان باشد یا ممکن است شما بخواهید مسیر شغلی خود را تغییر داده و علاقه خود را دنبال کنید.

 

 1. استراحت کنید

در فرهنگ امروز، فرسودگی شغلی نوعی مدال افتخار به حساب می‌آید. اما استراحت و آرامش و بازی و سرگرمی به شما سلامتی –روحی،فیزیکی و ذهنی- می‌بخشد.

زمانی را برای استراحت به برنامه‌های خود اضافه کنید. در دفترچه خود این زمان را مشخص کنید و سعی کنید آن را نادیده نگیرید؛ داشتن این زمان در برنامه خود کاملا واجب است.

سعی کنید تنها در ساعات کاری خود، کار کنید و در تعطیلات و آخرهفته‌ها، زمان خود را در کنار عزیزانتان سپری کنید.

 

 1. داشتن ذهنیت رشد

داشتن ذهنیت رشد به شما کمک می‌کند در برابر موانع غیرمترقبه ی زندگی، استقامت بیشتری داشته و با نگاه به چالش‌ها به شکل یک موقعیت برای رشد، به خوبی آنها را مهار کرده و از آنها عبور کنید.

 

جسم

اکنون راه‌هایی که از طریق آن می توانید بدن خود را تقویت کنید، بررسی می‌کنیم.

 

 1. ورزش

ورزش نه تنها باعث سلامت فیزیکی شما می شود بلکه احوال روحی شما را بهبود بخشیده، استرس شما را کاهش داده و سلامت ذهن شما را تقویت می‌کند.

بسیاری از مردم در تلاش هستند تا از یک رژیم ورزشی پیروی کنند زیرا سعی می کنند خود را مجبور به انجام کارهایی کنند که از آنها لذت نمی برند. اگر دوست ندارید به باشگاه بروید، برای عضویتی که هرگز از آن استفاده نمی کنید، پولی پرداخت نکنید.

در عوض سعی کنید فعالیت‌هایی که باعث شادی‌ شما می شوند را پیدا کنید. ممکن است به تیم والیبال محلی بپیوندید، دوچرخه سواری یا تمرین هنرهای رزمی کنید.

همچنین شما می توانید در زندگی روزمره خود نیز راه‌هایی برای افزایش فعالیت فیزیکی خود پیدا کنید؛ به عنوان مثال می توانید پیاده به محل کار خود بروید یا به جای آسانسور از پله برقی یا پله استفاده کنید.

 

 1. داشتن رژیم غذایی مناسب

این حرف شایدکلیشه ای باشد اما شما همان چیزی هستید که می خورید . غذایی که در دهان تان می گذارید تبدیل به سلول‌های گوناگون در بدن شما می شود؛ حتی آنچه می خورید بر افکار، احساسات و باورهای شما نیز تاثیر می‌گذارد.

برخی از راه‌هایی که به افزایش سلامت رژیم غذایی شما کمک می‌کنند عبارت است از:

 • خوردن سبزیجات و میوه ها
 • کاهش مصرف کافئین، الکل، شکر و گوشت قرمز
 • نوشیدن حداقل دو لیتر آب در روز

 

 1. تمرین یوگا

یوگا ممکن است یک فعالیت فیزیکی باشد اما تاثیرات به سزایی بر ذهن و روح شما نیز دارد. تمرین یوگا کمک می کند تنش‌های احساسی مانده در عضلات و فیبرهای مازاد بدن، رها شده و کاهش یابد. در همین حین، باعث آرامش بخشیدن به ذهن شده و توجه فرد را به زمان حال جلب می‌کند.

توصیه می شود تمرین تنفس را نیز با تمرین یوگای خود ادغام کنید. تمرینات تنفس مزایای بسیاری دارند از جمله کاهش استرس، افزایش انرژی، تعادل هیجانات و افزایش تمرکز.

همچنین تمرین تنفس عمیق در طول روز به شما کمک می‌کند احساسات خود را به طور کارآمدتری کنترل کنید.

 

روح

در نهایت برخی اقداماتی که در راستای تقویت روح خود می‌توانید انجام دهید را بررسی می‌کنیم.

 

 • تمرین شکرگزاری(قدردانی)

شکرگزاری به ذهن شما کمک می‌کند افکار منفی را رها کرده و بر چیزهایی که قدردان آنها هستید تمرکز کند؛ این امر باعث بهبود احوال فرد و سلامت روحی، جسمی و ذهنی فرد می‌شود.

 

 • صرف زمان در طبیعت

حجم زیادی از تحقیقات علمی که با نام اکوپسیکولوژی نیز از آنها یاد می‌شود، ثابت کرده اند که وقت گذراندن در طبیعت برای روح، جسم و ذهن فرد فواید بسیاری دارد.

یکی از این تحقیقات به این نتیجه حاصل شده است که زمان مورد نیاز صرف شده در طبیعت برای بهره بردن از مزایای آن، حداقل 2 ساعت در هفته می‌باشد.

 

 • با چیزی ماوراء وجود خود ارتباط برقرار کنید

تحقیقات نشان می دهند که کمک کردن به دیگران تاثیرات قابل ملاحظه ای بر زندگی شما دارد بنابراین راه‌هایی برای عملی کردن آن بیابید.

اگر شما فرد مذهبی هستید این امر ممکن است از طریق اجتماعات مذهبی برای شما ممکن باشد اگر نه، ممکن است معنا و هدفی والاتر را در انجام فعالیت‌های اجتماعی و داوطلبانه بیابید. در هر صورت به هر روشی که خودتان بهتر می شناسید این فعالیت را انجام داده و از منافعش بهره ببرید.

 

 • با خود و دیگران مهربان و مُشفق باشید

 

وقتی با وجود تمام اشتباهات و نقص هایی که داشته اید تصمیم به پذیرش خود و ادامه زندگی در کنار همه کم و کاستی ها می گیرید، لازم است بدانید که شفقت به خود و خوددوستی به مراتب از اعتماد به نفس بریتان لازم تر است.

مهارت خودشفقت ورزی  به شما کمک می کند نسبت به دیگران نیز مهربان‌تر و دلسوزتر باشید؛ این خود باعث افزایش عشق و آرامش در زندگی شما می شود.

 

سخن آخر

یافتن تعادل میان روح، ذهن و جسم

ارتباط میان ذهن، روح و جسم راه میان‌بری برای رسیدن به شادترین، سالم‌ترین و سرزنده‌ترین نسخه خودتان می‌باشد. داشتن ذهن، روح و جسم سالم می تواند همه چیز را در زندگی شما تغییر دهد. این امر به مرور زمان نوعی اثر موجی(فراگیر) را در زندگی شما به وجود می‌آورد.

ایجاد تغییرات در سبک زندگی خود در راستای یافتن تعادل میان ذهن، روح و جسم ممکن است با کمک یک مربی و راهنما برای شما آسان‌تر باشد.

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader