خانه » توسعه فردی » 10 توصیه و راهکار برای یافتن خود
13 شهریور 1401

10 توصیه و راهکار برای یافتن خود

10 توصیه و راهکار برای یافتن خود

به کمک 10 روش کشفِ خود، فرکانس تان را روی موجِ خودشناسی تنظیم کنید

 

شما چه کسی هستید؟

این سوال ممکن است به طرز گمراه کننده‌ای، ساده به نظر آید. ممکن است پاسخ شما با معرفی خودتان شروع شود اما با کمی تامل بیشتر، این پاسخ پیچیده تر خواهد شد. آیا شما می‌توانید علایق، نیازمندی‌ها، انگیزه‌ها و هدف زندگی خود را به طور شفاف بیان کنید؟ قطعاً نیازمند تفکر زیادی است!

برخی افراد به راحتی می‌توانند به این سوال پاسخ دهند و برخی نیز برای پاسخ به آن به چالش می‌افتند.

تا پایان این مطلب همراه باشید تا درک کنید اندیشیدن به پاسخ این سوال چقدر ارزش دارد؟

 

خودشناسی به شما کمک می‌کند:

 • سلامت روان خود را تقویت کنید.
 • نسبت به نحوه ارائه خودتان به دیگران آگاه باشید.
 • خود را بپذیرید و با خودتان مهربان باشید.
 • ارزش‌های شخصی خودتان را کشف کنید.
 • نسبت به قضاوت دیگران بی توجه بوده و به خود انگیزه بدهید.

در درون شما دنیای منحصر به فردی وجود دارد. فراز و نشیب ها و پیچیدگی های درونِ شما ارزش کاوش و جستجو را دارد. مانند هر ماجراجویی دیگر، کند و کاو درون خود نیز می تواند هولناک باشد. برای این کار شما باید با ترس‌ها، عادت‌ها یا حتی هیولاهایی که جلوی رشدتان را می گیرند، در درون خود رو به رو شوید!

اما یافتن خود، ارزشش را دارد مگر نه؟ در اینجا ما شما را برای کشف خودتان کمک و راهنمایی می‌کنیم.

 

خودیابی و خودکاوی به چه معناست؟

فلاسفه، سالهاست که به دنبال این امر هستند. اما شما برای یافتن خود نیاز به گوشه گیری فیلسوفانه ندارید و تنها به زمان و توجه احتیاج دارید.

 

3 مولفه اصلی یافتن خویشتن

در روند یافتن خود، 3 عامل اصلی وجود دارند:

 1. خودآگاهی

کاوش خویشتن به معنای درک عمیقی از شخصیت، احساسات و امیال خود است.

هر چه بیشتر به کند و کاو بپردازید، قسمت‌های بیشتری از وجود خود را کشف خواهید کرد. خودآگاهی بالا، می‌تواند به شما کنترل بر خویشتن، همدلی، خلاقیت و عزت نفس ببخشد. شما در این شرایط رضایت بیشتری نسبت به موقعیت شغلی خود، همکاری بهتری با دیگران، اعتماد به نفس بالاتر و قدرت تصمیم گیری بهتری خواهید داشت.

همچنین، آگاهی به ویژگی‌های فردی به شما کمک می‌کند خودتان را بازسازی کنید. شما تا زمانی که به وجود یک رفتار در خودتان آگاهی نداشته باشید، توانایی تغییر آن را نخواهید داشت.

 

 1. ناآسودگی

پروسه یافتن خود، همیشه با بیقراری همراه است؛ این روند شامل رویارویی با قسمت‌هایی از وجود خودتان می‌شود که ممکن است آنها را دوست نداشته باشید. اما اگر شما از پذیرشِ قسمت‌هایی از وجود خود سرباز زنید، چگونه قادر به بهبود آن خواهید بود؟

کشف خویشتن هم چنین شامل انجام کارهایی جدید می‌شود؛ خروج از محدوده امن خود و انجام کارهایی که تا به حال انجام نداده‌اید ممکن است دشوار به نظر برسد اما به شما در کشف علایق و بیزاری‌های خود کمک می‌کند.

 

 1. زندگی هدفمند

هرچه شما بیشتر خود را بشناسید، زندگی هدفمندتری خواهید داشت؛ شما تصمیماتی که با حقیقت وجود شما همسو هستند اتخاذ می کنید.

استفاده از روش ساخت درون برای یافتن خود

ساختنِ درون یک تمرین برای شناخت خود واقعی‌تان است. این تمرین به معنای ماندن در گذشته یا نشخوار فکری درباره حال نیست. بلکه تمرینی برای کاوش دنیای درون خود به منظور دستیابی به هدف یا نتیجه‌ای معین و زیستن به شیوه‌ای مشخص است. این به معنای ارزیابی عادت‌ها و رفتارهایی است که بر سلامت روان ما تاثیر می‌گذراند و در صورت نیاز ایجاد تغییراتی در آنها، است.

شما می‌توانید از تمرین “ساختنِ درون”برای یافتن خویش استفاده کنید و به وسیله آن ابعاد گوناگون وجود خود را بررسی کنید.

 1. به درون خود نگاه کنید و رفتارهای خود و کیستی خود را ارزیابی کنید.
 2. از محدوده معین عادت‌های خود خارج شوید.
 3. با دیگران ارتباط برقرار کنید و تجربیات خود را با آنها به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید با کمک یکدیگر فضایی را برای به اشتراک گذاری اندیشه‌های خود به وجود آورید.

 

چرا یافتن خود اهمیت دارد؟

وقتی جوانتر هستید، همسالان تان شما را در معرض نوعی از خودشناسی قرار می دهند. شما از طریق آنها سلیقه خود را تشکیل داده و نحوه ارتباط با دیگران را فرا خواهید گرفت. همچنین ممکن است شما روابط سمی و ارتباط با افراد نامناسبی را تجربه کنید.

یافتن احساسات خود در بزرگسالی می تواند دشوارتر باشد. ممکن است در محیط و آدم های اطراف تان دچار نوعی سردرگمی شوید. آیا شما واقعا فلان گروه موسیقی را دوست دارید یا تنها در خانه دوستتان به آنها گوش می دهید؟ داشتن چند دوست صمیمی و نزدیک بسیار مهم است اما استقلال فکری به شما کمک می‌کند مسیر منحصر به خود را خلق کنید.

در اینجا چند مورد از مزایایی که بعد از شناخت خود به آنها دست می یابید آورده شده است:

 1. بیان نیازهای خود برای شما آسان تر خواهد بود.
 2. چارچوب ها و خط قرمزهای واضحی برای خود خواهید داشت.
 3. تصمیمات بهتری، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری، خواهید گرفت.
 4. امکان خدشه وارد شدن به ارزش‌های شما کمتر خواهد بود
 5. خودتان را پذیرفته و دوست خواهید داشت.
 6. از خودتان و بدنتان مراقبت خواهید کرد.

 

خطراتِ  نشناختن خود

زمانی که شما خود را به خوبی نشناسید ممکن است نوعی بیگانگی با خویشتن را تجربه کنید؛ نوعی ناهماهنگی میان اعمال شما و حقیقت وجودتان. این خود ممکن است منجر به ایجاد احساسات غم، عذاب وجدان، یا شرم به دلیل ناتوانی از دست یابی به پتانسیل کامل خود، شود.

هم چنین ممکن است شما تسلیم خواسته های دیگران شوید. به عنوان مثال ممکن است والدین تان از شما بخواهند که پزشک شوید، اگر شما قاطعانه نتوانید تصمیم بگیرید که به پزشکی علاقه دارید یا خیر در آینده با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

تلاش شما و تعهدتان به برآورده کردن آنچه دیگران از شما توقع دارند، آنچنان ارزشی ندارد.

 

نمونه هایی از کشفِ خود

مسیر شناخت خویشتن برای هر کس متفاوت است اما چند مورد مشترک برای همه افراد رخ می‌دهد. در اینجا چند نمونه از اتفاقاتی که ممکن است در طول مسیر آنها را تجربه کنید، بیان شده است:

 • شناخت باورها و ارزش‌های اصلی خود. زمانی که شما بتوانید تشخیص دهید چه چیزی حقیقتا برای شما اهمیت دارد، می‌توانید تصمیمات مناسب و همسو با حقیقت خود ،بگیرید.
 • شناخت نیازهای خود در خانه و محل کار. شما زندگی بهتری در خانه و محل کار خود خواهید داشت. شناخت نیازهایی خود در محل کار و خانه برای اجتناب از هرآنچه که مناسب شما نیست، بسیار ضروری است.
 • شناخت نقاط ضعف و قوت خود. زمانی که شما مهارت‌های خود را به خوبی بشناسید، میتوانید معنا و ارزش به زندگی دیگران ببخشید. این امر به شما کمک می‌کند احساس هدفمند بودن داشته باشید.
 • شناخت الگوهای فکری خود. هر روز پروسه‌های فکری گوناگونی به صورت ناخودآگاه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. زمانی که شما آنها را شناسایی کنید، می توانید از وقوع الگوهای فکری سمی جلوگیری کنید.
 • کنجکاوتر شدن. شناخت و یافتن خود به شما کمک می‌کند سوالات بهتری از دیگران بپرسید تا اطلاعات بیشتر و مفیدتری درباره دنیای اطراف خود به دست آورید.
 • پذیرای تغییرات شدن. زمانی که شما خود را به خوبی بشناسید، در هنگام وقوع تغییرات خود را به خوبی نیز کنترل خواهید کرد. درست مانند درختی که در برابر باد خود را خمیده می‌کند، شما نیز خود را به تغییرات سازگار خواهید کرد.

روند یافتن خود به چه شکل است؟

اکنون که شما دلیل اهمیت یافتن خود و تاثیرات آن را می‌دانید، ما به شما توصیه هایی برای شروع مسیر خود ارائه میدهیم. ابتدا نگاهی بیاندازیم به گام هایی که در مسیر باید بردارید:

 

در مسیر یافتن خود به دنبال چه چیزی بگردیم؟

شما از ابعاد گوناگونی تشکیل شده اید. به این سوالات برای درک برخی از ابعاد اساسی خود، پاسخ دهید:

 1. خاستگاه شما، چه جغرافیایی و چه معنوی و روحی، کجاست؟
 2. چه چیزی به شما انگیزه داده و چه چیزی شما را باز می دارد؟
 3. شما دوست دارید تبدیل به چه کسی شوید؟
 4. علایق شما چه هستند؟
 5. منتقد درون شما راجع به شما چه نظری دارد؟
 6. زندگی پرمعنا برای شما به چه شکل است؟

این‌ها تنها برای شروع مسیر است. شما یک انسان منحصر به فرد هستید و در مسیر خود نیز اطلاعات منحصر به فردی به دست خواهید آورد. شما باید هوشیار و پذیرای این کشفیات باشید.

 

توصیه‌هایی برای شروع

اکنون زمان آن است که توصیه‌هایی برای شروع حرکت در مسیر یافتن خود، به شما ارائه دهیم:

 1. یادداشت برداری روزانه را شروع کنید

نوشتن روزانه به شما کمک می‌کند به افکار خود نظم ببخشید. پس از چند روز یا چند هفته به یادداشت‌های خود سر زده و آنها را مطالعه کنید. به دنبال الگوها و اطلاعات کاربردی باشید. همچنین اکنون فرصت مناسبی برای شروع تمرین شکرگزاری نیز می‌باشد. شکرگزاری و قدردانی به شما کمک خواهد کرد چیزهای با اهمیت زندگی خود را ببینید.

 1. به جزئیات توجه کنید

سعی کنید به جزئیات در محیط اطراف خود توجه کنید. این امر به شما کمک می‌کند در ابعاد دیگر زندگی نیز توجه بیشتری به جزئیات داشته باشید(مثلا در محل کار یا در ارتباط خود با اعضای خانواده).

 1. از خودتان سوال بپرسید

عادت‌ها، رفتارها و افکار خود را مورد پرسش قرار دهید. از خودتان بپرسید که آیا آنها به خود حقیقی شما و هدفتان همخوانی دارند یا خیر.

 1. مدیتیشن

تمرین ذهن‌آگاهی و مدیتیشن ذهن شما را آرام می‌کند؛ به حقایقِ وجودی تان اجازه نمایان شدن دهید و افکار منفی را رها کنید.

 1. به خودتان اعتماد کنید.

یافتن خود یک پروسه حساس و چالش برانگیز است. مهربانی به خویشتن و عشق ورزیدن به خود را تمرین کنید. مطمئن باشید شما در این مسیر موفق خواهید بود.

 1. کنجکاو باشید اما قضاوت نکنید.

در افکار، اعمال و ارزش‌های خود کاوش کنید. از خودتان راجع به منشاء و خاستگاه آنها سوال بپرسید.

 1. محدوده امن خود را ترک کنید.

فعالیت‌ها و سرگرمی های جدیدی را امتحان کنید. به کلاس جدیدی یا مسافرت بروید. این نوع تجربیات علاقه مندی ها و بیزاری‌های شما را نمایان می‌کند.

 1. از شکست‌های خود درس بگیرید.

ممکن است شما یک مهارت یا شغل جدید را امتحان کرده و در ابتدا در آن موفق نباشید. به این شکست ها توجه کرده و درس نهفته در آنها را دریابید.

 1. عادت‌های خود را هوشیارانه برگزینید

عادت‌هایی را برای خود انتخاب کنید که به حقیقت وجود شما نزدیکتر است. صبور باشید؛ شکل دادن یک عادت زمان بر است. روند این شکل گیری را پیگیری کنید.

 • رویاپردازی کنید

رویاها و خیالات شما، اطلاعات زیادی در ارتباط با شما آشکار می‌کنند. به این اطلاعات توجه کنید و از دنبال کردن رویاهای خود هراس نداشته باشید.

 • راهنمایی بطلبید

مشاوران و مربیان متخصص آماده کمک کردن به شما برای یافتن خویشتن هستند. تکنیک‌های مانند درمان رفتارشناختی، بر شناسایی افکار و احساسات منفی و از بین بردن الگوهای سمی تمرکز دارند. در نتیجه آنها شما می‌توانید تصمیمات بهتری را برای خود اتخاذ کنید.

 

حرف آخر

دفعه بعد که کسی از شما بپرسد «یافتن خود به چه معناست؟» شما مانند یک متخصص می‌توانید به او پاسخ دهید. حتی اگر تا کنون نیز موفق به کشف خود نشده‌اید، بدانید که مسیر یافتن خود بسیار هیجان انگیز است.

شناختن کیستی خود جزء معدود کارهای هیجان انگیز دنیا است. این روند به شما کمک می‌کند هدفی را برای زندگی خود پیدا کنید و هرچه بیشتر به اصالت وجود خود نزدیک شوید.

 

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader