خانه » توسعه فردی » چگونه از محدوده امن خود خارج شویم (در 6 مرحله ساده)
19 شهریور 1401

چگونه از محدوده امن خود خارج شویم (در 6 مرحله ساده)

چگونه از محدوده امن خود خارج شویم

درون محدوده امن ما زندگی، امن و آسوده به نظر میرسد. معمولا یافتن انگیزه برای خروج از این محدوده دشوار است. اما هرچه بیشتر در محدوده امن خود باقی بمانیم، فرصت‌های بیشتری را برای تجربه هرآنچه برای انسان میسر است، از دست خواهیم داد.

یادگیری نحوه چگونگی خروج از محدوده امن خود به اراده و تغییر ذهنیت فرد نیاز دارد. هر قدمی که برای گسترش دادن محدوده امن خود بر می دارید، منجر به رشد شخصی، دانش و موفقیت خواهد شد.

در اینجا محدوده امن را تعریف خواهیم کرد و دلایل دشواری ترک آن را شرح خواهیم داد. در نهایت مرحله‌هایی را که برای خروج از محدوده امن خود باید پشت سر بگذرانید به شما معرفی خواهیم کرد.

 

محدوده امن به چه معناست؟

محدوده امن یک موضع روانی است که فرد در آن احساس آسودگی خاطر و راحتی دارد.

درون محدوده امن، فرد با چالش‌ها رو به رو نشده و درصدد کسب تجربه‌های جدیدی بر نخواهد آمد. آنها تنها فعالیت‌هایی را انجام خواهند داد که با آن آشنایی داشته و باعث می شود احساس سلطه و کنترل بر اوضاع را داشته باشند.  

افراد برای اجتناب از احساساتی مانند اضطراب، استرس یا رنج در محدوده امن خود باقی می‌مانند. هر چیزی خارج از محدوده امن با عدم قطعیت همراه است و عدم قطعیت باعث به وجود آمدن اضطراب می‌شود. انسان‌ها به صورت غریزی تمایل به اجتناب از رویارویی با چنین احساساتی دارند و همین امر باعث بی میلی آنها به ترک محدوده امن خود می‌شود.

 

اما چرا باید از محدوده امن خارج شد؟

هرچند ماندن در این محدوده احساس آسودگی خاطر را به همراه دارد، اما به همان مقدار نیز از رشد شخصی جلوگیری می‌کند و فرد را از عملی کردن ایده‌هایی که تمایل به انجام آنها دارد اما جسارت کافی برای این کار را ندارد، باز می‌دارد.

به عنوان مثال ماندن در یک موقعیت شغلی که از آن رضایت نداریم برای سالهای طولانی می‌تواند به ما احساس خستگی مفرط و از کارافتادگی دهد در عین حال همین شغل تبدیل به محدوده امن ما خواهد شد. شما می‌دانید که توانایی‌های بیشتری دارید اما از خارج شدن از این محدوده و رویارویی با چالش‌ها هراس دارید زیرا این روند عدم قطعیت را به همراه دارد.

 

چرا خارج شدن از محدوده امن دشوار است؟

یافتن انگیزه برای خروج از محدوده امن همواره آسان نیست. در اینجا سه دلیل احتمالی که باعث دودلی شما در خروج از منظقه امن تان می شود را بررسی می کنیم:

 

ترس و عدم قطیعت

در محدوده امن شما، همه چیز قابل پیش‌بینی است و همین موضوع به شما احساس امنیت می‌دهد. به عنوان مثال زمانی که هر روز برای رفتن به سر کار از یک مسیر معین عبور کنید، خواهید دانست که در مسیر انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشید. در صورتی که مسیرهای جدید چنین خصوصیتی ندارند.

زمانی که شما به ترک محدوده امن خود یا گسترش آن فکر کنید، با عدم قطعیت رو به رو خواهید شد و بنا بر روانشناسی مدرن عدم قطعیت برابر با خطر است؛ همین موضوع باعث ایجاد حس ترس در شما خواهد شد.

بنابراین حتی زمانی که آگاه باشید که نیاز به ترک محدوده امن خود دارید ممکن است ترس همچنان شما را از عملی کردن آن باز بدارد. به عنوان مثال ممکن است به دلیل ترس از شکست، از تغییر شغل خود صرف نظر کنید. یا به دلیل ترس از تنهایی، در یک رابطه ناسالم باقی بمانید.

 

وسوسه آسودگی خاطر

حتی اگر ما هم تصمیم به رشد و تغییر داشته باشیم، جاذبه محدوده امن بسیار قوی خواهد بود؛ واقعیت این است که بخاطر همین جاذبه و ایمن و آسان بودن، مردم می خواهند در آن بمانند و این امری طبیعی است.

با این حال ماندن در محدوده امن به این معناست که تا همیشه امکان حرکت رو به جلو و رشد را از خود سلب می کنیم. همانگونه که دکتر مارجی وارل در مجله فوربز بیان داشته است «رشد و آسودگی هیچگاه نمی‌توانند بر پشت یک اسب بنشینند.» او همچنین می‌گوید که ما اغلب خطرِ ریسک نکردن را فراموش می‌کنیم؛ به عبارت دیگر ما خطر از دست دادن زندگی را داریم با اینکه پتانسیل رسیدن به آن درون ما وجود داشته.

 

ذهنیت ثابت

زمانی که فرد ذهنیت ثابت داشته باشد خود را قانع می‌کند که مهارت لازم برای دستیابی به چیزی را ندارد. این امر باعث کاهش انگیزه او برای استفاده از موقعیت‌ها و یادگیری مهارت‌های جدید خواهد شد.

در عوض فرد از مهارت‌های خود به عنوان بهانه‌هایی برای ماندن در محدوده امن خود استفاده می‌کند و جمله‌هایی از قبیل «من نمیتوانم آن کار را انجام دهم» یا « من در این کار مهارتی ندارم» را بر زبان می‌آورد.

این ذهنیت شما را در محدوده امن خود نگه داشته تا از رویارویی با چالش‌ها جلوگیری کند.

 

عادت‌های نهادینه شده

موفقیت در تغییر رفتارهای خود، به راحتی به دست نمی‌آید زیرا رفتارهای ما تبدیل به نوعی عادت شده اند. هرچه بیشتر ما یک رفتار را تکرار کنیم، بیشتر درگیر الگوهای رفتاری خواهیم شد.

به عنوان مثال اگر مدت زمان زیادی است که الگوی خواب نامنظمی داشته‌اید، بیدار شدن در ساعت 6 صبح بسیار برای شما دشوار خواهد بود.

تغییر پایدار در رفتارها با عزمی راسخ برای شروع تغییر، میسر می‌شود.

 

چگونه از محدوده امن خود خارج شویم؟

در سال 1908 طی آزمایشی، روانشناسان رابرت یرکس و جان دادسون (قانون یرکس-دادسون) به این نتیجه رسیدند که رابطه جالبی میان اضطراب و عملکرد وجود دارد. آنها دریافتند موش‌ها زمانی که شوک الکتریکی خفیفی به آنها وارد می شود، بیشتر تمایل به عبور از تونل های هزارتو دارند. اما زمانی که این شوک الکتریکی کمی تقویت می شد این موش‌ها عملکردشان کاهش یافته و با ترس در گوشه‌ای پنهان می‌شدند.

بنا به قانون یرکس-دادسون میزان مطلوبی از فشار یا اضطراب، باعث بهبود عملکرد خواهد شد اما این فشار یا اضطراب از حدی نباید بیشتر شود. فشار بیش از اندازه تاثیر عکس داشته و باعث دلهره و ترس می‌شود و تا حد قابل ملاحظه ای موجب کاهش عملکرد می شود. مطابق این قانون ، بهترین راه برای افزایش تحریک و عملکرد ، کار روی وظایفی است که به ما امکان می دهد هوشیار بمانیم.

تلاش برای خیز برداشتن به جای بسیار دور از محدوده امن خود نیز می تواند همین نتیجه را در بر داشته باشد. انجام کارهایی که اضطراب بیش از اندازه به شما وارد می‌کنند ممکن است باعث فر رفتن هرچه بیشتر شما در محدوده امن خود شود. بهترین راه برای خروج از محدوده امن، گسترش تدریجی آن و یافتن میزان صحیح استرس برای خود است. بهبود عملکرد فرد یکی از هزاران دلیل اهمیت ترک محدوده امن است؛ علاوه بر آن شما به پتانسیل کامل خود دست خواهید یافت، به اهداف خود رسیده و زندگی رضایت بخش تری خواهید داشت.

6 راه برای خروج از محدوده امن خود:

 1. یکی از کارهایی که همیشه در نظر داشتید را انجام دهید.
 2. یک چالش ورزشی را شروع کنید.
 3. روزمرگی خود را تغییر دهید.
 4. مهارت‌های خود را گسترش دهید.
 5. یکی از ترس‌های خود را انتخاب کرده و با آن رو به رو شوید.
 6. به جایی جدید سفر کنید.

اجازه دهید هر کدام را جداگونه شرح دهیم:

 

 1. یکی از کارهایی که همیشه در نظر داشتید را انجام دهید

اگر شما لیستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید تهیه کرده‌اید اما هیچکدام را عملی نکرده‌اید بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افراد لیست آرزوهایی شامل تجربه‌ها و فعالیت‌های پرمعنایی که تمایل انجام و دستیابی به آنها را دارند برای خود دارند. با انتخاب یکی از موارد این لیست و عملی کردن آن خودتان را به چالش بکشید. این کار می تواند هر چیزی باشد؛ از یادگرفتن پیانو تا یاد گرفتن یک زبان جدید یا شرکت در یک دوی ماراتن.

 

 1. در یک چالش ورزشی شرکت کنید.

بنا به تحقیقاتی در آمریکا در سال 2021، یکی از اهداف اصلی جوانان در آمریکا “سالم تر شدن” بوده است.

در یک چالش ورزشی30 روزه مانند دویدن یا دوچرخه سواری شرکت کنید. چالش های ورزشی نه تنها باعث گسترش محدوده امن شما شده، بلکه سلامت روان و جسمی شما را نیز ارتقا خواهند داد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم استرس و اضطراب را در بدن کاهش می دهد. اگر مانع اصلی شما برای خروج از محدوده امن اضطراب شماست این امر باعث می شود کسب تجربه‌های جدید خارج از محدوده امن شما برای شما آسان تر شود.

 

 1. روزمرگی خود را تغییر دهید.

زمانی که فعالیت های روزمره ی فرد بر پایه عادت‌های خوب بنا شده باشد به او ثبات داده و برای دستیابی به اهداف خود به او کمک می‌کند. اما زمانی که بیش از حد غرق روزمرگی خود شوید، گمان خواهید کرد که زندگی شما در حالت خودکار در حال گذر است و شما کنترلی بر آن ندارید. تغییر دادن روتین خود با اضافه کردن چندین کار فی البداهه به آن می تواند شما را از این حالت خارج کند. به عنوان مثال شما دائما در خانه اید و دورکاری می‌کنید برای تغییر روتین خود می توانید چند مرتبه در هفته به کافه یا فضای بازی برای کار کردن بروید.

 

 1. مهارت‌های خود را گسترش دهید.

محدوده امن می تواند مانعی برای رشد فردی باشد. ماندن بیش از اندازه در یک موقعیت شغلی به عنوان مثال ممکن است شما را از حرکت رو به جلو و رشد باز دارد. یکی از راه‌های خارج شدن از محدوده امن یادگیری مهارت‌های جدیدی است که فرصت‌های شغلی جدیدی را نیز در بر خواهند داشت. می توانید از منابع یادگیری که سازمان‌ها برای آموزش مهارت‌های مورد نیاز در بازار امروز ارائه می دهند، بهره ببرید.

 

 1. یکی از ترس‌های خود را انتخاب کرده و با آن رو به رو شوید.

شما برای خارج شدن از منطقه امن خود به شجاعت نیاز دارید. شجاعت به معنای مهار ترس‌ها نیست بلکه به معنای حرکت رو به جلو با وجود ترس‌هاست. یکی از ترس‌های خود را انتخاب کنید و با آن رو به رو شوید. ابتدا قدم کوتاهی در این راه بردارید. به عنوان مثال اگر از صحبت کردن در اجتماعات ترس دارید، سعی کنید در جلسات کاری بیشتر صحبت کنید یا به کلوپ‌های مربوطه بپیوندید.

 

 1. به جای جدیدی سفر کنید.

سفر کردن یکی از بهترین راه‌ها برای خروج از محدوده امن است که هم شما را سرگرم کرده و هم به شما بصیرت می‌بخشد. اگر شما همیشه برای گذراندن تعطیلات به یک شهر ساحلی می روید، دفعه بعد مقصدی کاملا متفاوت را انتخاب کنید. دیدن مکان‌های جدید، شنیدن زبان‌های گوناگون و آشنایی با نحوه زندگی افراد مناطق مختلف یکی از بهترین و مسرت‌بخش ترین تجربه‌هاییست که هر انسان می تواند به دست آورد تا افق دید گسترده تری داشته باشد.

همچنین در سفر شما با عجایب طبیعی دنیا نیز آشنا شده و در نتیجه نسبت به طبیعت و کره زمین قدردانی بیشتری خواهید داشت.

 

زمانی که محدوده امن خود را ترک می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در انتهای منطقه راحتی، پاداش های زیادی در انتظار شماست بیایید نگاهی به برخی از آنها بیاندازیم:

 

افزایش تاب آوری

تحقیقات نشان میدهد که تاب آوری نوعی مهارت اکتسابی است و می توان آن را فرا گرفت.

هرچه از محدوده امن خود دروتر شوید مقاومت و سرسختی شما بیشتر می‌شود. رویارویی با شرایط چالش برانگیز استقامت روانی شما را ارتقا می‌بخشد.این امر به شما کمک می‌کند از موانع زندگی شخصی و کاری با موفقیت عبور کرده و به طور کلی انسان خوش‌بین‌تری باشید.

تغییر و عدم قطعیت در زندگی اجتناب ناپذیر است پس شما باید مهارت هدایت آنها را فرا بگیرید.

 

خودشکوفایی

بنا بر هرم نیازهای دکتر آبراهام مازلو، خوشکوفایی در واقع نیاز ما برای بودن هرآنچه که می توانیم باشیم، است. این در اصل همان روند رشد شخصی و کسب و گسترش مهارت‌ها برای دستیابی به پتانسیل کامل خود می‌باشد.

اگر شما دائما در محدوده امن خود باقی بمانید هیچگاه از پتانسیل‌های خود اطلاع نخواهید یافت. زمانی که شما به ترس اولیه خروج از این محدوده غلبه کنید، شروع راه شما برای دستیابی به پتانسیل کامل خودتان خواهد بود. برای شروع خود را به چالش کشیده، کارهایی برنامه ریزی نشده انجام داده و به دنبال فرصت ها بگردید.

هرچند شما باید خودشکوفایی را مسیری پیوسته بدانید و نه یک مقصد معین.

 

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و محدوده امن ارتباط مستقیمی با هم دارند. این به این معناست که هرچقدر منطقه امن شما محدودتر باشد، اعتماد به نفس کمتری نسبت به توانایی‌های خود خواهید داشت. بنابراین هرچقدر فرد بکوشد تا مرزهای محدودِ اعتماد به نفس خود را توسعه دهد و هرچه بیشتر با ترس‌های خود رو به رو شده و آنها را به چالش بکشد، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت.

به عنوان مثال، رویارویی با ترس صحبت کردن در اجتماعات از دو نظر اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد؛ شما هنگام صحبت کردن اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و عزت نفس شما بالا می رود. شما به موفقیت خود در این زمینه می‌بالید زیرا با وجود ترس خود، این کار را انجام داده‌اید.

 

پشیمانی‌کمتر

در کتاب پنج حسرت زندگی از برونی ویر، او پنج مورد از پشیمانی‌های بیماران خود را بیان می‌کند. سه تا از حسرت‌های اکثر آنها حال و هوای یکسانی دارند:

«کاش شجاعت آن را داشتم که آنگونه که دوست داشتم زندگی می کردم و نه آنطور که دیگران از من توقع داشتند.»

«کاش شجاعت ابراز احساسات خود را داشتم.»

«کاش به خودم اجازه میدادم شادتر باشم.»

در ادامه او توضیح می دهد که چگونه افرادی که خود را قانع به داشتن زندگی معمولی کرده و رویاهای خود را دنبال نکرده‌اند، در آخر عمر حسرت می‌خورند. همچنین بیان می کند که آنها غالبا درگیر عادت‌های خود شده و از تغییر هراس داشته اند و خود را قانع می کرده‌اند که خوشحال هستند و این همان زندگی است که می‌خواستند.

ماندن در محدوده امن خود به معنای انتخاب کمترین حد از مقاومت و سرسختی است. میل به دائما در امان بودن مزیت‌هایی دارد اما ممکن است زندگی برای فرد در این حالت رضایت بخش نباشد. شما هیچگاه از خروج از محدوده امن خود و دنبال کردن رویاها و اهداف خود پشیمان نخواهید شد.

 

6 مرحله برای خروج از محدوده امن خود

این شش مرحله خروج از محدوده امن را برای شما آسان تر می‌کنند:

 

 1. آنچه داخل و خارج از محدوده امن شما وجود دارد را ارزیابی کنید

اندکی تامل کرده و از خود بپرسید زندگی کردن داخل این محدوده امن چه حس و حالی دارد. تمام نکات منفی و مثبت راجع به شرایط کنونی خود را یادداشت کنید. سپس هر چیزی که خارج از این محدوده وجود دارد را یادداشت کنید؛ می تواند آرزوها، اهداف یا تجاربی که مایل به کسب آنها هستید، باشد. بنویسید که زندگی خارج از محدوده امن خود چه حس و حالی می تواند داشته باشد. نوشتن می تواند به شما کمک کند تا توانایی مشاهده ی احساسات خود را بدست آورید و انگیزه‌ای برای خروج از محدوده امن به شما می بخشد.

 1. اهداف شخصی برای خود تعریف کنید.

اهداف هوشمندانه ای را برای خود تعریف کنید که بتواند به گسترش محدوده امن شما کمک کند.

به عنوان مثال گرفتن مدرک لیسانس خود در 5 سال می تواند یک هدف برای زندگی کاری و حرفه‌ای شما باشد و به رشد شما در زندگی شخصی و کاری کمک کند.

اهداف خود را شفاف کنید، آنها را یادداشت کرده مشخص کنید هر کدام به چه نحو می تواند به شما سود برساند. هدف‌گذاری به زندگی شما جهت داده و تصویری از آینده احتمالی تان را به شما ارائه می دهد.

 

 1. قدم بردارید-اما آهسته و پیوسته

خروج از محدوده امن می تواند کاری دشوار به نظر برسد. اینکه فکر کردن درباره آن در اولویت قرار گیرد و دائماً در حال تمرکز بر روی برنامه ریزی جهت رسیدن به انتهای مسیر باشید، می تواند شما را خسته و درمانده کرده و باعث شود شما دائما این کار را به تعویق بیاندازید. بنابراین لازم است که شمرده شمرده در این راه قدم بردارید. «زمان مناسب» برای شروع هیچگاه فرا نخواهد رسید. همانطور که فیلسوف چینی، لاو زو، می‌گوید «سفر هزار کیلومتر با برداشتن یک قدم شروع می‌شود.»

هر قدمی که در راستای گسترش محدوده امن خود بر می‌دارید، پیشرفت محسوب می‌شود.

 

 1. حد مطلوب برای خود را پیدا کنید.

مانند آزمایش موش‌های یرکس-دادسون، شما نیز باید حد مطلوب ریسک پذیری را برای خود کشف کنید.

اگر ظرفیت شما پایین‌تر است قدم‌های خیلی کوتاهی برای شروع بردارید.

به عنوان مثال اگر هدف شما پیدا کردن شبکه ارتباطی است، شرکت در یک همایش بزرگ ممکن است هولناک به نظر برسد. در عوض شما می توانید قدم کوتاهتری در این راستا بردارید مثلاً با فردی از طریق شبکه‌های اجتماعی مربوطه ارتباط برقرار کنید. پیدا کردن حد مطلوب به چالش کشیدن خود، بسیار حائز اهمیت است. آهسته و پیوسته قدم برداشتن می تواند اعتماد به نفس شما را بالاتر برده و همچنین حد فشار مطلوب را برای شما افزایش دهد.

 

 1. ذهنیت مثبتی را پرورش دهید

برای خروج از محدوده امن داشتن یک ذهنیت درست، حیاتی است.

ذهنیت مثبت به معنای رویارویی با تمام چالش‌ها و موقعیت‌ها در زندگی با دیدی خوش‌بینانه است. اینجا چند توصیه برای مثبت ماندن هنگام رو به رو شدن با عدم قطعیت وجود دارد:

 • هنگام شکست با خود مهربان باشید
 • تهدید ها را به شکل فرصت ها ببینید
 • اهداف بلندپروازانه برای خود تعریف کنید
 • هر شکست را به عنوان یک درس نگاه کنید
 • باورهای منفی خود را به چالش کشیده و مثبت نگری را فرا گیرید

 

 1. با افرادی معاشرت کنید که ذهنیتی شبیه به شما دارند

افراد دارای ذهنیت رشد را که دائما ریسک‌هایی را می‌پذیرند در زندگی خود شناسایی کنید.

آنها می توانند دوستان، همکاران یا مربیان شما باشند که دائما در حال یادگیری، رویارویی با چالش‌ها و حرکت رو به جلو هستند-حتی با وجود شکست‌های در مسیر-. با آنها زمان بگذرانید، از آنها طلب مشورت کنید و ویژگی‌هایی را که در آنها می‌پسندید، در خود پرورش دهید.

داشتن یک سیستم حمایتی، قدم گذاشتن در خارج از محدوده امن را بسیار آسان‌تر از به تنهایی انجام دادن آن، می‌کند.

 

توصیه‌های مهم برای زمانی که در حال خروج از محدوده امن خود هستید

خروج از محدوده امن در ابتدا دلهره‌آور و ناخوشایند خواهد بود. این چند توصیه برای آسان‌تر شدن مسیر شما می تواند به شما کمک کند:

 • از آن لذت ببرید. غرور و کمال‌گرایی خودتان را کنار بگذارید. در عوض در این مسیر خوش بگذرانید و لذت به دست آوردن تجربه‌های جدید را حس کنید.
 • طرز دید خود را نسبت به آن تغییر دهید. به جای تصور بدترین نتیجه ممکن چرا بهترین نتیجه ممکن را تصور نکنیم؟ تمرین‌های تجسم را انجام داده و لذت دستیابی به اهداف مثبت را متصور شوید.
 • پیروزی های خود را جشن بگیرید. پیشرفت خود را به چشم آورده و موفقیت‌های تان را چه کوچک و چه بزرگ جشن بگیرید.
 • نشخوار فکری خود را کاهش دهید. بیش از اندازه فکر کردن شما را از عمل کردن باز داشته و بدترین احتمالات را در نظر شما می‌آورد. تمرین‌هایی مانند تنفس ذهن‌آگاه میتواند به شما برای کاهش اضطراب و غلبه بر افکار منفی کمک کند.

 

چگونه از محدوده امن خود خارج شده و زندگی خود را شروع کنیم

زندگی درون محدوده امن مزیت‌هایی دارد مانند: امنیت، آشنایی بهتر و استرس کمتر. اما همانگونه که نلسون ماندلا می‌گوید «شما به هیچکدام از علاقه مندی‌های خود با محافظه کاری کردن نمی رسید- با ماندن در زندگی که پتانسیل کامل شما در آن استفاده نشده است.»

آموختن نحوه ی خروج از محدوده امن، به زندگی کردن منطبق با بالاترین ظرفیت شما می‌انجامد. آنچه به شما انگیزه می‌دهد را کشف کرده و خود را-آرام آرام- به چالش بکشید.

خروج از محدوده امن به رشد فردی و حرفه‌ای شما و تغییرات مثبت در زندگی می‌انجامد.

 

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader