خانه » توسعه فردی » دستیابی به پتانسیل کامل خود
22 مرداد 1401

دستیابی به پتانسیل کامل خود

دستیابی به پتانسیل کامل خود

دستیابی به پتانسیل کامل خود، دور از دسترس نیست؛ 10 نکته برای شروع حرکت در این مسیر

 

«شما با دوبال به دنیا آمده‌اید، خزیدن تقدیر شما نیست، پس اینگونه حرکت نکنید؛ شما بال دارید، استفاده از آن‌ها را فرا گرفته و پرواز کنید.» -مولانا

دستیابی به پتانسیل کامل خود، مقصد نیست بلکه خود یک مسیر است؛ یک سفر به سمت آزادی و رهایی از محدودیت‌هاست(محدودیت‌هایی که خود و دیگران و معمولا با نیت خیر تعیین کرده‌اید.). دستیابی به پتانسیل کامل خود نیازمند صبر، شجاعت، خودآگاهی و سرسختی و ایستادگی است.

اگر در تاریخ 6 مه سال 1954، در ساعت 6:10 عصر در خیابان ایفلی شهر آکسفورد در انگلیس حضور داشتید، شما هم جزء تماشاچیانی بودید که یکی از مهم‌ترین وقایع دستیابی به پتانسیل کامل یک انسان را نظاره‌گر بوده‌اند.

راجر بنیستر،  25 ساله و دانشجو پزشکی، فردی است که روش‌های رایج تمرینی را نقض کرده و راه و روش جدید و منحصر به فردی برای تمرین به وجود آورده است؛ او کمی بعد مسافت یک مایل را در کمتر از 4 دقیقه(3 دقیقه و 59.4 ثانیه) دویده است.

او با انجام این کار نه تنها به رویای خود دست یافت بلکه به تمام انسان‌ها نشان داد که شکستن رکورد دویدن 1 مایل در 4 دقیقه ممکن است.

این دستاورد بنیستر حاصل شانس و تقدیر و حتی استعداد ذاتی او نبود؛ در حقیقت او در ابتدای دوران دوندگی خود قدم‌های نامتوازنی داشت و به زحمت وارد تیم سوم آکسفورد شد. آنچه او داشت، فرمولی برای موفقیت بود.

در ادامه قطعات پازل موفقیت را به شما نشان خواهیم داد. بدین ترتیب شما نیز می‌توانید ناممکن را ممکن کنید.

 

ابتدا ستون های دستیابی به پتانسیل کامل خود را بنا کنید

در سال 1943، روانشناس آمریکایی به نام آبراهام مازلو مقاله‌ای با عنوان «نظریه‌ای بر‌‌ انگیزه‌های انسان» را در مجله‌ای روانشناسی به چاپ رساند؛ در این مقاله او «مدلی برای سلسله مراتب نیازها» را معرفی کرد.

 

 

 

بنا به گفته مازلو، اگر شما می‌خواهید به بالاترین خانه این هرم- پتانسیل کامل خود- دست یابید، باید ابتدا زیربنای محکمی را بسازید. در ادامه آجرهایی که برای ساخت این زیربنا نیاز دارید را به شما معرفی می‌کنیم:

امنیت فیزیکی

دو خانه ابتدایی این هرم به امنیت فیزیکی و جسمی شما اشاره دارد. دویدن مسافت یک مایل در 4 دقیقه، در صورت دسترسی نداشتن به غذای کافی و یا عدم سلامت کامل بدن، بسیار دشوار خواهد بود مگر نه؟

امنیت عاطفی

سومین خانه این هرم در واقع همان امنیت عاطفی است. احساس تعلق خاطر داشتن یک نوع ساز و کار طبیعی برای بقا است و به ما احساس امنیت می‌دهد؛ در دوران کودکی همین حس ما را وابسته خانواده خود می‌کند.

به عنوان یک بزرگسال ما نیازی به حضور فیزیکی خانواده برای داشتن چنین احساسی نداریم. با این حال همچنان موجوداتی اجتماعی هستیم و احساس تعلق خاطر نقش اساسی در سلامت روان ما دارد.

محیط اطراف

یکی از پایه‌های اصلی دیگر در این راه، داشتن منابع اطلاعاتی گوناگون است. راجر بنیستر، یک دانشجوی پزشکی بود و به علم فیزیولوژی دسترسی داشت. همچنین او دوستان و همکارانی برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود در اختیار داشت.

داشتن دسترسی به منابع و اطلاعاتی که به ما کمک می‌کنند به پتانسیل کامل خود دست یابیم، یک مولفه اساسی برای رسیدن به موفقیت است.

طرز فکر

دو خانه آخر در هرم مازلو به طرز فکر یا ذهنیت فرد اشاره دارند.

در راه رسیدن به پتانسیل کامل، طرزفکر بلندترین قله برای فتح کردن است. با جابه جایی رکورد دو یک مایل، بنیستر یک مانع روانی را پشت سر گذاشت و به دیگران نمایی از آنچه ممکن است را نشان داد و باعث شد دیگر دوندگان نیز راه او را دنبال کنند.

موانع درونی شما برای دستیابی به پتانسیل کامل‌تان چیست؟

 

راه‌هایی برای دستیابی به پتانسیل کامل خود

در اینجا، 10 روش برای رسیدن به پتانسیل کامل‌تان به شما معرفی می‌شود.

  1. پرورش ذهنیت رشد در برابر ذهنیت ثابت

روانشناس آمریکایی، خانم دکتر کارول دووک، طی تحقیقاتی نتیجه گرفت: پذیرای چالش‌ها بودن، تمرکز بر تلاش خود در مسیر به جای نتیجه و باور داشتن به امکان رشد و پرورش، مولفه‌های بسیار مهمی برای دستیابی به پتانسیل کامل خود هستند.

 

ویژگی‌های فرد دارای این دو نوع ذهنیت:

ذهنیت رشدذهنیت ثابت
چالش‌ها را به شکل یک موقعیت می‌بینداز چالش‌ها اجتناب می‌کند
نقاط ضعف خود را شناخته و تصدیق می‌کنداز ندانستن چیزها، خجالت می‌کشد
دریافت و ابراز انتقادهای سازنده را فرا می‌گیردتحمل شنیدن انتقادها یا نظرات را ندارد
هوش و مهارت را اکتسابی دانسته و همواره به دنبال ارتقا آنهاستبه عقیده او هوش و مهارت دو عنصر ثابت و ژنتیکی هستند و قابل تغییر و ارتقا نمی‌باشند
یادگرفتن به مورد تایید واقع شدن ارجحیت داردهر کاری را تنها برای مورد تایید دیگران بودن، انجام می‌دهد
تمرکز او بر روی مسیر است و نه مقصدتمرکز او بر روی اثبات توانایی خود است
موفقیت دیگران برای او الهام بخش استموفقیت دیگران برای او تهدید کننده به نظر می‌آید
به یادگیری به عنوان «تمرین ذهن» نگاه می‌کنداعتقاد دارد تلاش فرد به تنهایی پاداشی نخواهد داشت
شکست برای او موقعیتی برای یادگیری استشکست برای او به معنای ناتوانی و محدود شدن است
با اصرار و سرسختی به مسیر خود ادامه داده و موانع را پشت سر می‌گذاردبه راحتی تسلیم شده و دست از تلاش بر می‌دارد.

 

شما می‌توانید ذهنیت رشد را در خود پرورش دهید. برای شروع، موفقیت‌ها و بردهای کوچک خود را تصدیق کرده و گرامی بدارید. برای سرعت دادن به این روند، می توانید از یک مربی یا درمانگر کمک بگیرید.

 

  1. عمل و اندیشه را ادغام کنید

ترکیب عمل و اندیشه، شتاب و جهش به وجود می‌آورند. برای سرعت دادن به این روند، می توانید از یک مربی یا یک همراه پیگیرکمک بگیرید.

 

  1. بر روی تصویری بزرگ تمرکز کنید

سوالات اصلی که زندگی شما را به جلو هدایت می کنند کدام‌اند؟ آیا از موقعیت کنونی خود ناراضی هستید؟ کیفیت سوال‌هایی که از خودتان میپرسید، تعیین کننده کیفیت زندگی شماست.

زندگی تان را به ایستگاه هایی برای توقف و ارزیابی مجدد عملکرد تقسیم کنید، و این کار را به عادت تبدیل کنید.

 

  1. مدیریت زمان

شما زمان را کنترل می‌کنید یا زمان شما را؟

 

 

«نداشتن زمان کافی» یکی از بزرگترین موانع برای دستیابی به پتانسیل کامل خود است. خبر خوب این است که مهارت مدیریت زمان را هر کسی می‌تواند یاد بگیرد. این امر بسیار اهمیت دارد زیرا مدیریت زمان یک عنصر مهم در مدیریت بر خود است.

  1. اهداف خود را گسترش دهید

علاوه بر آنچه می‌خواهید انجام دهید، آنچه می‌خواهید باشید را نیز مشخص کنید.

تصور کنید که شما همین حالا به تمام اهداف خود دست یافته‌اید این امر باعث ایجاد چه تغییراتی در وجود شما شده‌ است؟ شما برای رسیدن به آنها از کدام مهارت‌های خود استفاده کرده‌اید؟ خودتان را با این نسخه ی جدیدتر و بهبود یافته تر، تجسم کنید. اجازه دهید این تصویر ذهنی راهنمای شما و اعمال شما در زمان حال باشد.

  1. بلندپروازانه رویاپردازی کنید و برای رسیدن به آن‌ها کوتاه و پیوسته قدم‌ بردارید

جیمز کلیر در کتاب عادت‌های اتمی، قدرت تغییرات بسیار جزئی را در طول زمان، بررسی می‌کند. این نوع تغییرات در نهایت باعث دستیابی شما به پتانسیل کامل خودتان خواهند بود.

لیستی از خرده عادت‌هایتان تهیه کنید(کارهایی که انجام آن در روز 30 ثانیه یا کمتر زمان می‌برد). کدام یک از این عادت‌ها به شما کمک می‌کند به رویاهای خود دست یابید و کدام یک مانع حرکت شما در این مسیر هستند؟ در راستای برداشتن قدم‌های کوتاه به سمت هدف خود، چه نوع خرده عادت‌های جدیدی می‌توانید برای خود، خلق کنید.

  1. چرخ را دوباره اختراع نکنید!

آیا کسی قبل از شما، کاری که مایل به انجام آن هستید را، انجام داده است؟ اگر چنین است، مسیری که آنها طی کرده تا به موفقیت برسند را، مطالعه و بررسی کنید. درس گرفتن از اشتباهات دیگران، نیازمند فروتنی و ذهنی باز است اما برای شما نتایج خارق‌العاده‌ای رقم خواهد زد.

  1. نظم و انضباط را سرلوحه خود قرار دهید

در کتاب سرسختی از آنجلا دوک‌ورث، طی تحقیقاتی او به این نتیجه می‌رسد که اصرار و پافشاری و نظم و انضباط بر مهارت فرد برتری دارد.

زمانی را برای انجام کارهایی به منظور رسیدن به اهداف خود، در تقویم کاری خود، معین کنید. هم‌چنین اختصاص دادن زمانی به تامل و اندیشیدن، می‌تواند به شما کمک کند بهترین استراتژی‌ها و برنامه‌ها را برای آینده طرح‌ریزی کنید.

  1. شکست هایتان را با شفقت به خود پذیرش کنید

شکست، خوشایند نیست و این موضوع بدیهی است.

 

رحم و شفقت نسبت به خود، به چه معناست؟

ذهن‌آگاهی: خود شفقت ورزی، شامل آگاهی داشتن به چالش‌ها و استرس‌های پیش رویمان بدون قضاوت آنها و واکنش منفی نشان دادن، می‌شود.

مهربانی با خود: ما باید در رویارویی با مشکلات، نسبت  به خود مهربان و حمایتگر باشیم و خود را در معرض انتقادها و فشار شدید قرار ندهیم.

شفقت: به یاد داشته باشیم که همه دچار اشتباه شده و مشکلاتی در زندگی آنها پیش می‌آید. ما تنها نیستیم.

 

شکست امری اجتناب ناپذیر در راه رسیدن به پتانسیل کامل خود است. هنگام شکست به گونه‌ای با خود صحبت کنید گویا در حال دلداری دادن به دوست عزیزی هستید. با انجام این کار شما قادر به شروع دوباره و طی مسیر موفقیت خواهید بود. هم‌چنین شما جرئت انجام کارهایی را برای سرعت بخشیدن به حرکت خود، پیدا خواهید کرد. به یاد داشته باشید که رحم و شفقت نسبت به خود، سرسختی و مقاومت شما را بالا میبرد.

 

  1. زمانی را به شارژ مجدد خود اختصاص دهید

سفر شما برای رسیدن به پتانسیل کامل خود مانند یک مسابقه دوی ماراتن است و نه دوی سرعت. گاهی اوقات این سفر تا پایان عمر ادامه خواهد داشت؛ و شما قطعا نباید برای رسیدن به نقطه پایان زندگی عجله کنید.

اکنون که به گسترده‌تر کردن افق دید اشاره کردیم، باید یادآور شویم که اگر شما تمایل به داشتن عمری طولانی دارید، از خواب مناسب و کافی غافل نشوید.

تحقیقات نشان می‌دهد که خواب عامل بسیار موثری در تقویت حافظه، قدرت یادگیری، قدرت باروری و جلوگیری از زوال ذهنی است.

 

برای دستیابی به پتانسیل کامل خود، چه مهارت‌هایی نیاز داریم؟

تصور کنید در حال آماده شدن برای رفتن به یک سفر طولانی هستید. شما نقشه راه و قطب‌نمای کارآمدی را در اختیار دارید اما آذوقه شما برای مسیر چه خواهد بود؟

در ادامه مهارت‌هایی برای کمک به شما در این مسیر معرفی می‌شوند.(همه این مهارت‌ها قابل یادگیری و پرورش هستند)

تعامل و همکاری

بسیاری معتقد بودند که راجر بنیستر فردی منزوی بوده است؛ دلیل این باور روش‌های غیرمتعارف تمرینی اوست. اما این گفته حقیقت نداشته و او به هیچ وجه تنها نبوده است.

دو دوست او به نام‌های کریس کرشر و کریس چاتاوی همواره به او کمک کرده و نقش مربی و راهنمای او را داشتند. برای اطلاعات بیشتر درباره قدرت و اهمیت تعامل و همکاری می‌توانید کتاب پتانسیل برتر(big potential) از شان آرچر را مطالعه کنید.

 

رهبری

 

 

هرچه در مسیر دستیابی به پتانسیل کامل خود پیش‌تر روید، با ناشناخته‌های بیشتری رو به رو خواهید شد.

همان‌گونه که راجر بنیستر راه‌های جدید برای رسیدن به هدف خود خلق کرده و مردم را برای تماشای موفقیت خود فراخواند، شما نیز باید از مهارت‌های رهبری خود استفاده کرده تا افراد را با ایده‌ها و نظریات خود آشنا کنید تا در نهایت آن‌ها شما را در مسیر مورد نظرتان همراهی کنند.

هر رهبر موفقی، برنامه‌ای برای توسعه دارد. برنامه شما چیست؟

برای ارزیابی نقاط قوت رهبری خود از یک مربی بهره ببرید یا آزمون شناسایی مهارت های رهبری انجام دهید. نقط ضعف و قوت خود را بشناسید. برای بهبود مستمر تان نقشه بکشید.

 

بازدهی

برگ برنده شما چیست؟ بنا به اصل پاراتو، 80 درصد از نتایج حاصل 20 درصد از اعمال هستند.

آیا راهی برای استفاده از این اصل به نفع خودتان می‌توانید پیدا کنید؟ تیم فریس، رسالت خود را در زندگی چیرگی بر این اصلا پاراتو، تعیین کرده است. اگر او توانسته، شما نیز می‌توانید. می‌توانید از او الگو گرفته و از موفقیت هایش الهام بگیرید.

 

ذهن‌آگاهی

باور نادرستی وجود دارد که برای رسیدن به ذهن‌آگاهی حتما باید در مکانی آرام به صورت چهارزانو و با دست‌هایی حلقه شده بنشینید و جلوی هجوم افکار خود را بگیرید. اما حقیقت بسیار متفاوت است.

ذهن‌آگاهی تنها حضور در لحظه حال است؛ برای رسیدن به آن نیاز نیست که جریان فکری خود را قطع کنید. تنها کافی است افکار خود را با صبر و بدون قضاوت مورد بررسی قرار داده و پذیرای آنها باشید.

تمرین ذهن‌آگاهی حضور ما را در زمان حال پررنگ تر کرده و تمرکز ما را بالا می‌برد؛ بنابراین میتواند فرصتی برای رشد و پیشرفت باشد.

 

روش علمی

با آزمایش و تجربه یک روش علمی را برای رسیدن به پتانسیل کامل خود، تعریف کنید. این موضوع را جدی گرفته و تمام اقدامات خود را ثبت و ضبط کرده و سپس مورد مطالعه قرار دهید.

نشانه‌های موفقیت برای شما چیست؟ هرآنچه که شما قادر به اندازه‌گیری آن باشید، می‌تواند ارتقا و بهبود یابد.

 

شوخ‌طبعی

در آخر، این پروسه را جدی بگیرید، اما نه زیاد!

به یاد داشته باشید که این مسیری است که تا آخر عمر در آن قرار دارید، پس سعی کنید آن را برای خود سرگرم‌کننده و خوشایند سازید. یک سوال الهام‌بخش را برای کل مسیر انتخاب کنید و گهگاهی آن را از خود بپرسید مانند: « وجود چه چیزی اکنون می‌تواند فوق‌العاده باشد؟» یا «چه چیزی می‌تواند همه چیز را سرگرم کننده تر کند؟»

مرتبا سوال انتخابی خود را از خودتان بپرسید. به نقل از شخصی، خنده مانند قارچ‌های وحشی است، برای یافتن آن باید تلاش زیادی کرد اما رسیدن به آنها ارزش این تلاش را دارد. برای یافتن چیزهای خنده‌دار و سرگرم‌کننده در زندگی تلاش کنید. از ماجراجویی‌های زندگی خود لذت ببرید.

بنیستر در آن روز راه منحصر به فرد خود را پیش گرفته بود. در آن روز باد مخالفی می‌وزید، اما حرکت او به سمت مرز‌های ناباوری همراه با باد موافق بود.

بر خلاف این ناباوری‌ها، او شجاعت باور به برنده شدن خود را داشت. او با دلیری و عزمی راسخ به سمت خط شروع مسابقه حرکت کرده و سپس تغییری در کل دنیا ایجاد کرد. شما شجاعت باور به چه چیزی را دارید؟ شما چگونه به پتانسیل کامل خود دست خواهید یافت؟

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader