خانه » توسعه فردی » بیانیه چشم انداز فردی چیست؟
05 مرداد 1401

بیانیه چشم انداز فردی چیست؟

بیانیه چشم انداز فردی

بیانیه چشم‌انداز فردی خود را خلق کرده و زندگی خود را تغییر دهید

زندگی و مسیر شغلی ما در واقع ترکیبی پیچیده از عناصر گوناگون است. گاهی هوشیاری به تمام امور در حال جریان در اطرافمان دشوار خواهد بود.گاهی ما احساس می‌کنیم نیاز به شروعی دوباره داریم. داشتن بیانیه چشم‌انداز فردی زمانی که از درک ارتباط عناصر تشکیل دهنده زندگی خویش عاجزیم، راه‌گشای ما خواهد بود.

زمانی که ما نسبت به اَعمال خود و هدف از انجام آن‌ها احساس اطمینان نداشته باشیم رسیدگی به امور زندگی، دشوار خواهد شد. داشتن شرحی دقیق از چشم انداز خویش، به شفاف سازی دلیل‌های ما کمک کرده و به زندگی ما جهت و معنا می‌بخشد.

 

بیانیه چشم انداز فردی چیست؟

«دریانوردی که مقصد معینی نداشته باشد، هیچ باد موافقی نخواهد دید.» -سنکا

قطب نمایی را تصور کنید که مسیر دقیقی را به شما نشان می‌دهد و به لطف آن اکنون شما گزینه‌های روشنی برای انتخاب دارید. چه خوب بود اگر چنین چیزی وجود داشت مگر نه؟ خبر خوب این است که این دقیقا همان کاریست که بیانیه چشم انداز فردی انجام می‌دهد.

بیانیه چشم‌انداز فردی، اظهارنامه‌ایست که در آن ارزش‌ها، نقات قوت و اهداف شما تشریح شده است.

تمرکز این بیانیه می‌تواند بر زندگی شخصی یا کاری شما باشد و کارکرد آن، سوق دادن شما به سمت رویاها و اهداف بلند مدت تان است؛ این بیانیه راهنمایی برای اَعمال شما خواهد بود و تصمیم‌گیری را در لحظات مهم و تعیین کننده زندگی، آسان‌تر خواهد کرد.

افراد موفق دائما به بیانیه چشم انداز فردی خود رجوع کرده تا درک درستی از جهت پیشروی و میزان رضایت خود داشته باشند و در نتیجه شادتر زندگی کنند.

 

دلیل اهمیت داشتن چنین بیانیه‌ای چیست؟

تحقیقات نشان داده است که داشتن یک بیانیه چشم انداز فردی به شخص کمک می‌کند تا از یک چرخه استرس‌زا خارج شده و به تعادل بیشتری در زندگی دست یابد.

زمانی که شما استرس دارید، احساس می‌کنید که زندگی شما -شخصی یا کاری- و پاسخ یا واکنش شما به شرایط، از کنترل شما خارج است. در مقابل، زمانی که زندگی شما دارای تعادل باشد در درون خود احساس سلطه بر هر آنچه در اطراف شما رخ می‌دهد، خواهید داشت.

در یک زندگی متعادل، ما احساس می‌کنیم که آنچه در حال رخ دادن در مسیر کاری و زندگی شخصی ماست، نتیجه تصمیمات متعدد ما در طول زمان است. نوعی منطق را می‌بینیم. این بدین معنی نیست که نتایج نیز تحت کنترل ماست. همواره عوامل خارجی که بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند، وجود خواهد داشت. بلکه این بدین معناست که ما تعیین کننده واکنش‌های خود هستیم. اگر واکنش‌های انتخابی ما نسبت به وقایع، همسو با ارزش‌ها و ذات حقیقی ما باشد، ما همواره احساس رضایت و شادی خواهیم داشت.

اکنون 5 فایده داشتن یک بیانیه چشم‌انداز فردی را بررسی می‌کنیم:

 1. تصمیم‌گیری آسان‌تر خواهد شد

در نقطه‌ای از زندگی شخصی یا کاری خود که نیاز است تصمیمی مهم و پیچیده اخذ کنید، بیانیه چشم‌انداز فردی مانند یک قطب‌نما می‌تواند شما را به سمت تصمیم درست سوق دهد؛ این بیانیه ویژگی‌های فردی، ارزش‌ها و اهدافتان را به شما یادآور می‌شود تا مسیر درست برای شما روشن شود.

 1. به زندگی شما جهت می‌دهد

ما به عنوان گونه انسان، نیاز داریم که احساس کنیم اَعمال ما( چه در زندگی کاری و چه شخصی) معنادار هستند. ما تنها در صورتی انگیزه انجام کاری را خواهیم داشت که احساس کنیم آن کار ارزشمند است و ما را به جایی می‌رساند. داشتن یک بیانیه چشم‌انداز فردی که بر اساس تصویرسازی ذهنی شما از آینده ایجاد شده باشد، می‌تواند درک بهتری از مسیر و مقصدتان به شما ارائه دهد.

 1. به شما کمک می‌کند اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود را تعیین کنید

این حس داشتن جهت را می‌توان به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت سرایت داد. پس از خلق بیانیه چشم انداز فردی ، شما یک هدف بلندمدت خواهید داشت که به شما کمک می کند اهداف کوتاه مدت و گام های عملی برای رسیدن به آن را تعیین کنید . هدف بلند مدت عمدتاً در گذر زمان بدون تغییر باقی خواهد ماند و موجب شکل گیری هدف های کوتاه مدت می شود که در طول زمان متغیر هستند.

 1. در زمان‌های دشوار به شما انگیزه می‌دهد

زمانی که مشکلاتی بر سر راه ما قرار می‌گیرند، حفظ انگیزه خود و پیشروی در مسیر شغلی یا زندگی شخصی برای ما دشوار می‌شود. داشتن یک بیانیه مکتوب دلایل شما را به شما یادآور می‌شود و شما را به مسیر اصلی تان باز‌می‌گرداند.

 1. به زندگی شما تعادل می‌بخشد

یک بیانیه مناسب تمام ابعاد زندگی شما-شخصی،کاری،معنوی و روحی و روزمرگی-را دربرمی گیرد. اگر دائماً سند رسالت فردی تان در مقابل شما قرار داشته باشد باعث حفظ تعادل زندگی تان می شود.

 

چه مواردی در بیانیه چشم‌انداز فردی باید مطرح شوند؟

یک بیانیه صحیح فردی از چشم‌اندازهای شما باید به این سوالات پاسخ دهد:

تمایل دارید چه کاری انجام دهید؟ چرا؟ چگونه آن را عملی می‌کنید؟

شما برای تعیین هدف خود، باید مهارت‌ها، نقاط قوت و ارزش‌های خود را در نظر داشته باشید. با در نظر گرفتن این موارد شما به دلایل خود پی برده و وجه تمایز خود با دیگران را کشف می‌کنید.

 

بیانیه چشم انداز فردی باید شامل موارد زیر باشد:

 1. علاقه‌مندی‌های شما

شما نسبت به چه چیزی شور و اشتیاق بالایی دارید؟ در بیانیه‌ای که خلق می‌کنید باید علاقه‌مندی‌های شما و کارهایی که از انجام آن‌ها در اوقات فراغت خود لذت می‌برید و کارهایی که هیچ‌گاه از انجام آن‌ها  خسته نمی‌شوید، بیان شود.

 1. مهارت‌های شما

یک بیانیه خوب باید شامل مهارت های شما باشد. این مهارت‌ها ممکن است مربوط به محیط کار یا  زندگی شخصی شما باشد؛ تصدیق این مهارت‌ها هم می‌تواند بر اساس دیدگاه شخصی و هم‌ بازخوردی که از افراد خانواده، دوستان و همکاران گرفته‌اید، باشد.

 1. ارزش‌های شما

در زندگی چه چیزی شما را به سمت جلو پیش می‌راند؟ یک بیانیه غنی، شما را از ارزش‌های محرک خودتان آگاه می‌سازد. این ارزش‌ها معمولا مفهومی کلی را در بر دارند (مانند عشق، عدالت، خلاقیت و…) و زندگی برای شما بدون وجود آن‌ها معنا ندارد.

 1. آنچه دنیا به آن نیاز دارد

از نظر شما، دنیای امروز به چه چیزی نیاز دارد؟ بدون شک، بیانیه چشم انداز فردی شما باید پاسخ این سوال را در خود داشته باشد. زیرا این پاسخ نشان می‌دهد چه چیزی در نظر شما حقیقتا اهمیت دارد و چه چیزی می‌تواند تغییری در زندگی همه افراد ایجاد کند.

 1. هدف شما

اگر شما می دانید که چه کسی هستید، چه چیزی شما را هدایت می کند و دنیا به چه نیاز دارد؟ پس برای شناسایی اهداف تان آماده هستید . این همان فلسفه ژاپنی به نام ایکیگای است که به معنای داشتن هدفی والاتر در بلندمدت است.(دلیلی برای بودن) ایکیگای شخصی شما می‌تواند به شما هدف و جهت دهد؛ برخی به آن رسالت فردی نیز می‌گویند.

 

سوالاتی که قبل از نوشتن بیانیه چشم‌انداز فردی باید از خود بپرسید

نوشتن بیانیه چشم انداز فردی نیاز به خودکاوی عظیمی دارد. صرف 10 دقیقه زمان قبل از نوشتن آن برای تامل و خویشتن‌نگری می‌تواند افکار و ایده‌های شما را شفاف کرده و در روند 4 مرحله‌ای نوشتن که در ادامه توضیح داده شده است، سرعت عمل شما را بالا برد. در اینجا سوالاتی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها تامل کنید و آمادگی خود را برای شروع نوشتن بالا ببرید. اگر شما فرد عمل‌گرایی هستید می‌توانید از این سوال‌ها عبور کرده و روند چهار مرحله‌ای نوشتن را شروع کنید.

 • چه کاری از دوران بچگی تا کنون انجام می‌داده‌اید که همچنان انجام آن برای شما لذت‌بخش است؟
 • در هنگام انجام چه فعالیت‌های احساس می‌کنید انرژی بالایی دارید؟
 • چه کارهایی را خوب انجام می‌دهید؟در انجام چه کاری مهارت دارید؟
 • در نظر شما زندگی بدون وجود کدام ارزش‌ها بی‌معناست؟(حداقل 3 و حداکثر6 مورد)
 • دنیای امروز به چه چیزی نیاز دارد؟
 • دوست دارید در نهایت از شما به چه شکل یاد شود؟
 • با توجه به پاسخ سوال‌های پیشین، هدفی که از نظر شما کاملا برای زندگی کاری یا شخصیتان، منطقی به نظر می‌رسد، چیست؟

 

4 مرحله برای نوشتن بیانیه چشم‌انداز فردی

این پروسه 4 مرحله‌ای حاصل 10 سال تجربه من با همکاری بیش از 100 نفر از کارکنان با استعداد مراکز توسعه است و هدف آن تعریف رسالت برای فرد و به کارگیری پتانسیل‌های آن‌هاست. شکل گیری این روند بر پایه مشاهدات عینی و نظریات روانشناسان و محققان زیادی بوده است.(برجسته ترین آنها : سطوح منطق از رابرت دیلتز، کشف قدردانی از گروه روانشناسی مثبت نگر، و پروسه تصویرپردازی ذهنی از باب پراکتور)

تکمیل این پروسه نیاز به 40 دقیقه ژرف اندیشی دارد. مطلوب است که تمام مراحل با هم انجام شود اما جدا کردن آن‌ها و پرداختن به هرکدام به صورت جداگانه مانع تکمیل این روند نمی‌شود.

مرحله اول: نامه‌ای از آینده (حدودا 15 دقیقه)

در این مرحله می‌توانید به قوه تخیل و خلاقیت خود اختیار تام دهید.

خودتان را در 90 سالگی و پس از تجربه یک زندگی و شغلی رویایی تصور کنید.

کاغذ و قلمی برداشته و نامه‌ای از خودتان در آینده به خودتان در زمان حال بنویسید. تمام دستاوردهای خود در زندگی کاری و شخصی خود را بیان کنید و احساسات خود را از دستیابی به آن‌ها شرح دهید و چیزی که بیش از همه باعث غرور و افتخار شما بوده است را معین کنید.

مرحله دوم: لیستی از موفقیت‌هایتان (10 دقیقه)

تعریف موفقیت برای شما چیست؟ به چهارموفقیت خود در زندگی بیاندیشید؛ این موفقیت‌ها می‌توانند شخصی باشند(مثل ازدواج یا بچه دار شدن) یا کاری(مثل ارتقا شغلی یا پیدا کردن یک کار جدید). مطلوب است که هر دو مورد را بیان کنید. موفقیت‌های خود را شرح دهید، اقداماتی که برای دستیابی به آن‌ها انجام داده‌اید را بازگو کنید و دلیل موجه بودن آن‌ها در نزد خودتان را بیان کنید.

مرحله سوم: جمع‌آوری داده‌ها (8 دقیقه)

در این مرحله ما می‌خواهیم عناصری را از نامه‌ای از آینده و لیست موفقیت‌ها جمع‌آوری کنیم. هر دو مورد را دوباره خوانده و کلمات کلیدی مربوط به این حوزه‌ها را علامت‌گذاری کنید:

محیط اطراف، احساسات، مهارت‌ها، عقاید، ارزش‌ها و اهداف.

 • محیط : این مورد اشاره دارد به هرچیز مرتبط با فضایی که در ذهن خود تجسم کردید. (فضایی گرم و صمیمی، حمایتگر و…)
 • مهارت‌ها: این مورد به قابلیت‎هایی مانند توانایی حل مسئله، تصمیم‌گیری، خلاقیت و… اشاره دارد.
 • احساسات: این مورد ماهیت احساسی فرد را شامل می‌شود. به احتمال زیاد شما در نامه خود شرح برخی از احساسات را مشاهده می‌کنید.(شادی، رضایت و…)
 • عقاید: این همان افکار شماست که به حالت کلی بیان شده است؛ به عنوان مثال«اگر سخت تلاش کنم، به آنچه می‌خواهم دست می‌یابم.» یا «اگر از دیگران تقاضای کمک کنم، آن‌ها از من حمایت خواهند کرد.» اشاره به طرز فکرتان دارد.
 • ارزش‌ها: آن ها ارزش‌های محرک جهان شمول مانند: عشق، مهربانی، عدالت و … هستند.
 • اهداف: این همان ماموریت شما در زندگی است. شما ممکن است این مورد را در پاسخ سوال «شما چگونه می‌خواهید در این جهان تغییری ایجاد کنید؟» بیابید.

مرحله چهارم: بیانیه چشم‌انداز خود را یادداشت کنید (6 دقیقه)

اکنون شما تمام کلمات کلیدی لازم برای نوشتن بیانیه خود را دارید. اگر نیاز به یک تصویر دارید می‌توانید با استفاده از مفهوم این کلمات برای خود یک نقاشی ترسیم کنید هرچند توصیه می‌شود که در این شرایط بیانیه‌ای مکتوب نیز تهیه کنید. هرچه جزئیات بیشتری در این بیانیه بیان کنید، کارآمدی آن بیشتر می‌شود.

اگر اولین بار است که این تمرین را انجام می‌دهید ممکن است در نوع نوشتار آن با چالش روبه‌رو شوید. در اینجا به عنوان نمونه چند مورد از بیانیه‌های افراد آورده شده است که شما می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. به یاد داشته باشید که این‌ها فقط مثال‌هایی است که می‌تواند به شما ایده دهد اما بیانیه شما باید کاملا منحصر به فرد باشد.

 

چند نمونه بیانیه نوشته شده:

«من می‌خواهم به کودکان کمک کنم تا در محیطی سالم و آموزنده رشد کنند. این امر سرچشمه در احساس همدلی و میل به مراقبت از دیگران در من دارد. کودکان امروز، بزرگسالان فردا هستند و کودک شاد به بزرگسال شاد تبدیل می‌شود و این دلیل اهمیت این موضوع برای من است.»

«من می‌خواهم فعالیت‌هایی تحقیقاتی در سیستم قضایی انجام دهم. انگیزه من برای این موضوع عشق من به یادگیری و کنجکاوی ذاتی من است. دانستن این موضوع که افراد به عنوان یک شهروند می‌توانند زندگی عادلانه‌تری، به لطف تحقیقات من، داشته باشند، به من انگیزه می‌دهد.»

«من می‌خواهم مربی افراد حساس شده و به آن‌ها کمک کنم به ترس خود برای صحبت در جمع غلبه کنند. این امر بدین جهت برای من مهم است که با روحیه حساس خودم مرتبط است و به من این حس را القا می‌کند که کمک‌حال دیگران هستم.»

 

تمرین کنید

هدف از این مقاله سوق دادن شما به سوی رسالت خویش است. پس از مطالعه آن، همواره این 3 مورد را در یاد داشته باشید:

 • رسالت فردی شما ممکن است در طی زمان تغییر کند بنابراین هر از چندگاهی بیانیه‌ای که تهیه کرده‌اید را دوباره بررسی کنید.
 • نیازی نیست که بیانیه‌ای بی نقص خلق کنید. با خلق یک بیانیه که از نظر خودتان منطقی و صحیح است شروع کرده و بدانید که امکان تغییر دادن آن همیشه وجود دارد.
 • این بیانیه را در دسترس قرار داده و مکررا به آن رجوع کنید؛ این کار به شما کمک می‌کند همواره در مسیر درستی برای دسترسی به اهداف خود قدم بردارید.

اگر خواندن این مطلب حس کنجکاوی شما را برانگیخته است، زمانی را به خودشناسی و تصویرپردازی ذهنی برای آینده خود اختصاص دهید؛ انجام کارهایی از این قبیل به شما کمک می‌کند زندگی هدفمندی داشته باشید.

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader