خانه » توسعه فردی » اهمیت شناخت خود: کلید کامیابی شما
23 مرداد 1401

اهمیت شناخت خود: کلید کامیابی شما

اهمیت شناخت خود: کلید کامیابی شما

به عجیب‌ترین و خاص‌ترین فردی که می‌شناسید فکر کنید.

همان کسی که با یک کت چرم ژولیده یا لباس کاملاً مشکی و کلاه برسر ظاهر می‌شود. کسی که کمی گوشه گیر است اما همواره پرانرژی است. همان کسی که بر خلاف ظاهر پر زرق و برقش، قلبی مهربان و درک بالایی دارد. این فرد تصمیم گرفته است که خودش باشد، نه کسی که از او انتظار میرود.

آنها به آنچه که مردم از آنها می‌خواهند باشند، توجهی ندارند و گاهی ممکن است مورد قضاوت و نگاه‌های منتقدانه قرار بگیرند. اما باید اعتراف کرد که هرکسی دوست دارد در این حد اعتماد به نفس داشته تا همانگونه که مایل است زندگی کند.

در دنیایی که سرشار از قوانین و اصول اجتماعی است، اصیل زندگی کردن غیر ممکن به نظر میرسد. به نظر میرسد پیش رفتن در مسیر معمولی و از پیش تعیین شده آسان تر است اما این موضوع در بلند مدت از کامیابی شما در زندگی جلوگیری می‌کند.

فیلسوف معروف، سقراط، می‌گوید: «شناخت خویشتن، شروع معرفت و حکمت است.»

بنابراین اگر سوال شما این است که آیا اصالت ارزش دنبال کردن را دارد یا نه، جواب کوتاه «بله» است. برای دیگر افرادی که نیاز به جزئیات بیشتری راجع به این جواب دارند، در این مقاله دلایل اهمیت شناخت خود شرح داده شده است تا در نهایت شما بتوانید خود حقیقی‌تان را کشف کنید.

شناخت خود به چه معناست؟

شناخت خود به معنای شناخت محرک‌ها و جلوبرنده‌های خود است. آنچه که باعث جهش شما رو به جلو می شود. همچنین شناخت خود به معنای:

 • شناخت علاقه مندی ها و بیزاری‌ها
 • شناخت ارزش‌ها و باورهای خود
 • شناخت حد و مرزهای شخصی خود
 • پذیرش ویژگی‌های شخصیتی خود
 • تعامل بهتر با دیگران
 • داشتن برنامه معین برای زندگی کاری و حرفه‌ای خود
 • درک نحوه صحیح ارتباط برقرار کردن با دیگران
 • شناخت ارزش‌های شخصی بنیادی
 • افزایش شفقت و همدلی نسبت به خوتان
 • درک هدف اصلی زندگی خود
 • شناخت آنچه به شما انگیزه می‌دهد
 • سازگاری بیشتر

است.

در نهایت مجموعه همه این ها، خودآگاهی شما را افزایش داده که خود باعث افزایش رشد فردی، پذیرش و پویایی فرد خواهد شد که در عین حال به سلامت روان او نیز کمک می کند.

ما در این صورت اعتماد به نفس و صداقت بیشتری داشته، تصمیمات بهتری می‌گیریم و روابط پایدارتری برای خود رقم می‌زنیم.

اهمیت و مزایای شناخت خود

شناخت خود به معنای شناخت محرک‌ها و مشوق های خود است؛ این به معنای مشخص کردن آنچه برای شما اهمیت دارد، نقاط ضعف و نقاط قوت، الگوهای رفتاری و فکری و امیال شخصی خود است. لیست زیر دلایل اهمیت و مزایای شناخت خود را معرفی می‌کند:

 1. شما عشق ورزیدن به خودتان را، با وجود تناقضات، کاستی ها و ناامنی‌های ذهنی خود، فرا خواهید گرفت. زمانی که این امر را یاد بگیرید می توانید با اعتماد به نفس بیشتری در زندگی قدم بردارید و کمتر به قضاوت‌ها و افکار دیگران اهمیت دهید.
 2. شما می‌توانید ویژگی‌های شخصیتی منفی خود را تغییر داده و نقاط ضعف خود را بهبود ببخشید. شما اکنون می‌توانید همان کسی باشید که می‌خواهید. این به شما کمک می‌کند تا انسان بهتر و کامل‌تری باشید.
 3. شما هوش هیجانی بالاتری خواهید داشت که خود کلید اصلی شناخت دیگران است. شما نسبت به احساسات خود آگاهی بیشتری خواهید داشت و همین امر در درک احساسات دیگران به شما کمک می‌کند.
 4. اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. زمانی که شما خود را بشناسید و باور داشته باشید و افکار دیگران به راحتی نتواند بر شما تاثیر بگذارد، خودناباوری و شک‌های شما نسبت به خودتان، از بین خواهد رفت و شما ثبات بیشتری به دست خواهید آورد.
 5. روابط بهتری را شکل می‌دهید. وقتی خودتان را به خوبی می‎شناسید بهتر می توانید در ارتباط با دیگران خودتان را به اشتراک بگذارید. شما در این شرایط می‌دانید که با چه نوع افرادی بهتر کنار می‌آیید و می‌توانید گروه ها و افراد مناسب خود را بیابید.
 6. استرس شما کاهش می‌یابد. خودآگاهی به شما کمک می‌کند تصمیمات بهتری بگیرید و در زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد شما استرس و نگرانی کمتری نسبت به دیدگاه‌های دیگران خواهید داشت.
 7. شما الگوهایی ناامیدکننده خود را از بین خواهید برد. با کنکاش در درون خود، شما متوجه الگوهای رفتاری که منجر به نتایج ناخوشایند می‌شوند، خواهید شد. با شناخت بهترشان شما قادر به از بین بردن آنها خواهید بود.
 8. شما شادتر خواهید بود. ابراز خویشتن، با غرور و افتخار، به سلامت کلی روان شما کمک می‌کند و شما را انسان شادتری می‌سازد.
 9. احساس سرزندگی خواهید داشت. وقتی خود واقعی تان باشید، انرژی بیشتری خواهید داشت و زندگی برای شما هیجان انگیزتر شده و همه ی تجارب آن لذت بخش تر خواهند شد.
 10. ارزش بیشتری برای خود قائل خواهید بود. چرا این موضوع مهم است؟ ارزش قائل شدن برای خود از کمرنگ شدن ارزش‌های اساسی و باورهای شما جلوگیری می‌کند و هم چنین باعث میشود دیگران به شما احترام بگذارند.
 11. شما ارزش‌های خود را خواهید شناخت. شناخت ارزش‌های شخصی بسیار پراهمیت است. این ارزش‌ها به شما کمک می‌کنند که تصمیماتی همسو با حقیقت و اصالت خود اخذ کنید.
 12. شما هدفی را برای زندگی خود خواهید یافت. دانستن هدف در زندگی به شما ایده روشنی از اینکه کجا باید بروید و چه کاری باید انجام دهید، می دهد.

شناخت خود دشوار است و نیازمند تامل بر خویشتن، صادق بودن و رویارویی با بخش هایی از خود است که ممکن است از آن واهمه داشته باشید. اما این یک بخش اساسی از خودشناسی است.

 

چگونه خود را بهتر بشناسیم

اکنون که دلایل اهمیت شناخت خود را روشن کردیم ممکن است مشتاق باشید که بدانید چطور خود را بشناسید، اجازه دهید شما را راهنمایی کنیم:

 

مؤلفه های مهم را در خود چک کنید

نویسنده معروف، مگ سلیگ، 6 مولفه اصلی برای خودشناسی را به شرح ذیل توضیح داده است.

این مولفه ها به شما در تصمیم گیری و هدف گذاری برای زندگی‌تان کمک خواهند کرد. درک آنها به شما کمک می‌کند تصمیماتی همسو با خود حقیقی تان اخذ کنید.

 1. ارزش‌ها

مانند:

 • صداقت
 • کمک رسانی
 • وفاداری
 • اعتماد
 • ثروت
 • خانواده

شما می‌توانید ببینید که چگونه این ارزش‌ها می‌توانند تصمیمات ما را در زندگی شکل دهند. به عنوان مثال اگر صداقت برای شما جزء ارزش‌های اساسی باشد، ممکن است از شغلی که در آن مجبور به دروغ گفتن هستید، استعفاء دهید.

 1. علاقه‌مندی‌ها

علاقه مندی‌های شما کارهایی است که بدون اینکه از شما تقاضا شود، آنها را انجام می دهید مانند سرگرمی‌های خود یا امور خیریه. شما همچنین می‌توانید شغل خود را با این علاقه‌مندی‌ها هماهنگ کنید. به عنوان مثال:

 • تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین. اگر شما نسبت به این موضوع شور و علاقه داشته باشید ممکن است شغلی مرتبط با آن را بیابید یا اقداماتی در راستای بهبود آن از جمله تهیه اتومبیل الکتریکی، انجام دهید.
 • تدوین صدا. ممکن است شما عاشق موسیقی باشید یا زمانی را صرف ساختن و تدوین صداها صرف کنید. شما می‌توانید در این راستا شغلی برای خود پیدا کنید.
 • ورزش و سلامت. اگر ورزش کردن برای شما مهم است و شما کمک به دیگران را دوست دارید ممکن است تصمیم بگیرید مربی ورزشی شوید.

نیازی نیست از تمام علاقه مندی های خود درآمدی کسب کنید بلکه آگاهاً آنها به شما کمک می‌کنند اولویت‌های خود را بشناسید و تصمیمات درستی برای زندگی خود بگیرید.

 1. خلق و خوی کلی شما

خلق و خوی کلی شما در واقع مشخص کننده منبع انرژی برای شماست. ممکن است شما فردی درون گرا باشید و تنهایی را ترجیح دهید یا فردی برون گرا بوده و بودن در حضور دیگران را بیشتر بپسندید.

آگاهی به خلق و خوی خود می‌تواند در تشریح نیازهایمان برای دیگران کمک رسان ما باشد.

اگر هنگام برنامه ریزی برای سفر، شما همه چیز را با وسواس از پیش تعیین می‌کند بهتر است از دوستی که وسواس کمتری دارد مشورت بگیرید. ممکن است در طول سفر آنها نسبت به برنامه ای که شما طرح کرده‌اید احساس خفقان کنند پس بهتر است که پیش از سفر آنها را در جریان گذاشته و با آنها مشورت کنید تا از درگیری و جدل در آینده جلوگیری شود.

 1. ساعات مناسب برای فعالیت‌های گوناگون

این مورد در واقع اشاره به زمانی دارد که شما مایل به انجام کارهای گوناگون هستید. مثلا اگر شما یک نویسنده هستید و در شب خلاقیت بیشتری دارید، به نحوی برنامه ریزی و زمان بندی کنید که شب‌ها برای نوشتن وقت داشته باشید. اگر شما ترجیح می دهید صبح‌ها ورزش کنید، همین کار را کنید. تنظیم برنامه‌های خود با ساعت درونی بدن، شما را تبدیل به انسان شادتری می‌کند.

 1. رسالت و هدف شما در زندگی

شناخت رسالت خود در زندگی به معنای شناخت آن چیزی است که به زندگی شما معنا می دهد. این امر شما را هدفمند کرده و دلیلی برای سعی و کوشش بیشتر در اختیار شما قرار می دهد.

برای یافتن رسالت خود در زندگی به پرمعناترین حوادث زندگی خود بیاندیشید. مانند:

 • به عهه داشتن رهبری یک پروژه مهم در محل کار
 • ایجاد تغییرات مثبت در محل کارتان
 • کمک کردن به فرد دیگری برای موفقیت او

راه‌های زیادی برای دستیابی به رسالت و هدف خود در زندگی وجود دارد. شما می‌توانید برای رسیدن به آنها از مهارت‌ها و منابع در اختیار خود استفاده کنید. به عنوان مثال «کمک به فرد دیگری برای موفقیت او» می‌تواند به معنای بر عهده گرفتن نقش معلم و راهنما برای پرورش فرد جوان‌تری باشد.

 1. نقاط ضعف و قوت

این مورد هم شامل مهارت‌های تخصصی(مانند علم و مهارت در صنعتی خاص) و مهارت‌های تعاملی (مانند ارتباط برقرار کردن با دیگران و هوش هیجانی) می‌شود.

زمانی که شما کاری را انجام دهید که در آن مهارت دارید امکان موفقیت شما افزایش می‌یابد و از لحاظ سلامت روان نیز در موضع بهتری قرار می‌گیرید.

شناخت نقاط ضعف خود یا ویژگی‌های شخصیتی منفی خود نیز به شما کمک می‌کند آنها را بهبود بخشیده و تاثیر آنها بر زندگی خود را به حداقل برسانید.

 

چگونه مهارت خودشناسی را تقویت کنیم؟

آیا برای شروع آماده هستید؟ راه‌های زیادی برای شناخت خویشتن وجود دارد از جمله:

 • یادداشت کردن تمام اتفاقات زندگی به صورت روزانه
 • مدیتیشن
 • کنجکاوی
 • خروج از محدوده امن خود
 • پیگیری روند پیشرفت خود
 • انتخاب عادت‌های هوشمندانه

یک مربی چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟

یک مربی با تخصص و تجربه شما را تشویق می‌کند که بر الگوهای فکری خود تامل کرده و در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید. آنها به خوبی می‌دانند که در بسیاری از مواقع شتاب زدگی مانع دستیابی به پتانسیل کامل خود می‌شود.

آمیگدال-قسمتی بادامی شکل در مغز که مسئول احساسات و عواطف است- با ترشح دوپامین فرد را تشویق به انجام رفتارهای آنی و شتاب زده می‌کند. این ‎امر هرگاه به جای کار کردن به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روید یا به جای پایبندی به رژیم خود یک شکلات می‌خورید یا به جای کمک به حل مساله از دست همکار خود عصبانی می‌شوید، رخ میدهد.

خودآگاهی می‌تواند به شما کمک کند به شتاب زدگی خود در رفتارهایتان غلبه کنید. شما هر عادت ناسالم و ناخواسته‌ای را با در دست داشتن ابزار مناسب می‌توانید از بین ببرید.

یک مربی و راهنما می‌تواند به شما در این راه کمک کرده و به شما این موارد را یاد دهد:

 • ذهن‌آگاهی: پذیرش اینکه هیچ چیز ذاتاً خوب یا بد نیست.
 • فراشناخت: آگاهی به این امر که ذهن شما ریشه همه اعمال شماست.
 • اصلاح و تغییر: قدرت نشان دادن واکنشی متفاوت به یک پدیده یا شرایط خاص

این‌ها عواملی هستند که می‌توانند مهارت خویشتن‌داری و کنترل بر نفس شما را تقویت کنند. شما در شرایط استرس‌زا آرامش خود را حفظ کرده و با دیگران صحبت خواهید کرد و در نهایت رهبر بهتری خواهید بود.

به عبارت دیگر: با آگاهی به خود، از نابود کردن خودتان جلوگیری می‌کنید.

 

 

برای دیدن مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

صفحه ما در اینستاگرام

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader