راهکارهای کاربردی برای مدیریت زمان

به دست آوردن مهارت سازمان‌دهی و مدیریت زمان برای به دست آوردن هرگونه موفقیتی، یک اصل ضروری و بسیار مهم است. اینکه چگونه زمان خود را بگذرانید، کاملا به انتخاب شما بستگی دارد. با وقت‌کشی فقط زمان مناسب برای انجام کارهایتان را از دست می‌دهید و ناگهان با حجم عظیمی از کارهای عقب‌افتاده مواجه می‌شوید. می‌توانید موجب افزایش بهره‌وری شوید و به‌آسانی به‌سوی اهدافتان گام بردارید؛ فقط کافی است که زمان انجام کارهای خود را مدیریت کنید و استفاده‌ بهینه از زمان داشته باشید.

بااین‌حال انتخاب بسیاری از مردم “وقت‌کشی” است. چرا با وجود اینکه در جامعه‌ امروز، تقریبا همه‌ مردم اهمیت مدیریت زمان را می‌دانند، اما باز هم تصمیم به‌ وقت‌کشی می‌گیرند؟ تنها یک جواب قانع‌کننده وجود دارد: ترس.

درست متوجه شدید ترسیدن مهم‌ترین دلیل وقت‌کشی است. این ترس می‌تواند ترس از به هدف نرسیدن و نافرجام ماندن باشد، که ما را از شروع کردن بازمی‌دارد یا می‌تواند ترس از انجام یک کار سخت و دلهره‌آور باشد؛ همچنین می‌تواند ترس از قرار گرفتن در یک موقعیت خاص باشد. برای همین ترجیح می‌دهید سرتان را با کارهای تصادفی گرم‌ کنید و خودتان را گول بزنید؛ اما خوب می‌دانید که باید خودتان را به‌زودی برای مواجه با ترس‌های خود آماده کنید. هر چه زمان انجام کارها را عقب بی‌اندازید، کار را برای خودتان سخت‌تر می‌کنید.

در اینجا به معرفی ۷ راهکار موثر برای جلوگیری از وقت‌کشی و استفاده بهینه از زمان می‌پردازیم تا با انگیزه‌ بیشتری به انجام کارهایتان بپردازید.

  • ابتدا کارهای سخت را انجام دهید
  • یک لیست کاری برای خود تهیه کنید
  • زنگ تفریح داشته باشید
  • وقت‌کشی را متوقف کنید
  • فردا هرگز نمی‌آید؛ امروز کار خود را انجام دهید
  • همه‌چیز را سازمان‌دهی کنید
  • هدفتان را مشخص کنید

۱- ابتدا کارهای سخت را انجام دهید

در کتاب «قورباغه‌ات را قورت بده» مهم‌ترین کار، انجام سخت‌ترین کار عنوان‌ شده است. ابتدا بنشینید و درجه سختی کارهای خود را مشخص کنید و سپس اول‌ از همه به سراغ سخت‌ترین کار بروید. با انجام این کار طنابی را که دور گردنتان حلق‌آویز شده باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که ادامه‌ مسیر آسان‌تر شده است. برای انجام سخت‌ترین کار، نظم و ثبات قدم لازم است؛ اما این کار خیلی زود برای شما عادی می‌شود و به‌صورت یک عادت درمی‌آید. گاهی‌اوقات شما باید آنچه را که حس می‌کنید کنار بگذارید و فقط شروع کنید؛ یعنی به‌نوعی احساسات را کنار بگذارید. هیچ‌کس از انجام یک کار سخت خوشش نمی‌آید، اما افرادی موفق می‌شوند که کارهای سخت را به‌خوبی انجام می‌دهند.

۲- یک لیست کاری برای خود تهیه کنید

ایجاد یک لیست، در مدیریت زمان به شما کمک زیادی خواهد کرد. باید زمان کارهایتان را متناسب با میزان سختی آن‌ها تنظیم کنید؛ برای مثال یکی از بهترین زمان‌ها برای انجام کارهای سخت، اول صبح است. ذهن شما در بالاترین وضعیت عملکرد خود قرار دارد و بدنتان پر از انرژی مفید است. بیشتر افراد، بعد از ناهار انگیزه‌ زیادی برای انجام پروژه‌های سخت ندارند و خواب‌آلوده می‌شوند.

هنگامی‌که زمان انجام کارهای دشوار را در لیست تعیین کردید، می‌توانید یک برنامه‌ مناسب برای کل روز خود بنویسید و با عمل کردن به آن، استفاده بهینه‌ای از زمان داشته باشید. سعی کنید بعد از در نظر گرفتن درجه سختی، میزان اهمیت و فوری بودن کارها را در نظر بگیرید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. نوشتن لیست کاری، یک روش موثر برای بالا بردن مهارت مدیریت زمان به‌حساب می‌آید که در صرفه‌جویی وقت نیز به شما کمک می‌کند.

بهتر است هنگام نوشتن برنامه روزانه، سه سوال زیر را در نظر بگیرید:

  • امروز چه‌کارهایی را باید انجام دهم؟
  • چه‌کارهای را می‌توانم بعدا انجام دهم؟
  • چه‌کارهایی فقط مختص به امروز است و انجام ندادنشان باعث ضرر می‌شود؟

وقتی بدانید که قرار است کارهای دشوار خود را چه زمانی انجام دهید، انجام دیگر کارهای فهرست برای شما دشوار نخواهد بود.

۳- زنگ تفریح داشته باشید

زمانی را برای استراحت دادن به ذهن و بدنتان اختصاص دهید. بهترین زمان ممکن برای استراحت بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. با یک استراحت کوتاه، بهره‌وری جسم و فکر خود را بالا می‌برید؛ همچنین می‌توانید مطمئن باشید که از ادامه‌ کار بازنمی‌مانید و هیچ کاری را بین راه رها نمی‌کنید. ایجاد خستگی مفرط می‌تواندعامل بازدارنده‌ مهمی به شمار بیاید. بهتر است در زمان استراحت، ذهن خود را به‌جایی دور از کاری که مشغول انجامش هستید ببرید؛ راحت‌ترین کار این است که چشمانتان را ببندید و به لحظه‌ای دیگر سفر کنید. اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید می‌توانید با همکاران خود درباره‌ مسائل غیر‌مرتبط صحبت کنید؛ فقط مراقب باشید که چرخه‌ کارهایتان را به هم نریزید و آن را قطع نکنید.

۴- وقت‌کشی را متوقف کنید

هنگامی‌که زمان را می‌کشید، فرصت‌های خود را برای انجام کارهای بیشتر از دست می‌دهید. انسان‌های موفق هر روز، میزان بیشتری از هر ساعت و هر لحظه‌ خود استفاده می‌کنند. باید بدانید که چه چیزهایی هر روز مانع از انجام کارهایتان می‌شود و آن را از بین ببرید؛ این کار درست مانند آفت‌کشی است. این را به خاطر بسپارید که مدیریت زمان یک عادت است و می‌توانید آن را یاد بگیرید.

دست از کشتن زمان بردارید، وگرنه زمان شما را می‌کشد.

۵- فردا هرگز نمی‌آید؛ امروز کار خود را انجام دهید 

هر کاری را به‌محض اینکه زمان مناسبش فرا رسید انجام دهید و آن را به زمان دیگری موکول نکنید. از دست دادن زمان مناسب و به تعویق انداختن کارها فقط باعث از دست رفتن فرصت‌های مناسب و جایگزین شدن کارهای غیر‌ضروری می‌شود. این‌گونه است که شما به روزمرگی دچار می‌شوید و هر روز به جای برداشتن یک‌ قدم به جلو، پس‌رفت می‌کنید. این را بدانید که روزمرگی قاتل همه‌چیز است، خود را از دست این قاتل نجات دهید.

۶- همه‌چیز را سازمان‌دهی کنید

نظم و سازمان‌دهی، میزان بهره‌وری و مدیریت زمان را افزایش می‌دهد. هرچه بیشتر بی‌نظم باشید، بیشتر زمانتان صرف جست‌وجو می‌شود و لحظات را از دست می‌دهید. همه‌چیز را مرتب کنید و در جای خود قرار دهید. اسناد و وسایلتان را دسته‌بندی کنید و هر چیز را در جای خود قرار دهید. این‌گونه به استفاده بهینه از زمان خود کمک زیادی می‌کنید و بهره‌وری بیشتری خواهید داشت.

۷- هدف خود را مشخص کنید

طرح کلی یا هدف شما، به شما کمک خواهد کرد که یک برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید. بعد از تعیین هدف، آنچه شما نیاز دارید، یک برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدتتان است تا بتوانید وظایف، کارها و پروژه‌هایتان را اولویت‌بندی کنید؛ به‌هیچ‌عنوان از مسیر اصلی هدفتان خارج نشوید و به بی‌راهه نروید. مدیریت زمان جاده رسیدن به هدف را هموارتر می‌کند.

باید این را همواره بدانیم که زمان روبه‌جلو در حرکت است و فرصت برای هیچ‌گونه برگشتی وجود ندارد. در دنیای سنگ‌ها برای تبدیل‌شدن به الماس، بیش از هر چیزی به زمان نیاز است؛ این‌گونه شاید کمی ارزش زمان را درک کنید. دیر یا زود متوجه خواهید شد که تنها چیزی که بیش از هر چیزی لازم دارید، زمان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.