غلبه بر ترس از شکست خوردن

برای رسیدن به موفقیت، غلبه کردن به ترس از شکست خوردن ضروری است.

برای عده زیادی از مردان و زنان بسیار موفقی که به دستاوردهای عظیمی در زندگی خود رسیده‌اند، شکست صرفا مانند سنگی زیر پاهای‌شان بوده که از آن در راه رسیدن به سربلندی و عظمت استفاده کرده‌­اند.

مردانی مانند هنری فورد، وینستون چرچیل و توماس ادیسون فهمیده بودند که شکست واقعی در تلاش نکردن است و اگر کاری انجام ندهند، چیزی به وجود نمی‌آید. چه برسد به موفقیت!

همچنین، زنانی مانند امیلی دیکینسون و ماری کوری در ابتدا به موفقیت دست نیافتند و دوران سختی را هنگام تلاش برای دستیابی به آرزوهای‌شان گذراندند. اما چرا انسان­‌ها دچار ترس ازشکست خوردن می‌شوند؟

عدم اطلاع از اینکه برای رسیدن به موفقیت واقعا چه چیزی لازم است

یک دلیل این است که بسیاری از ما آن چنان بر روی موفقیت و ظواهر آن تمرکز می‌کنیم که فراموش می‌کنیم موفقیت واقعا مستلزم چه چیزی است. ما به ندرت درباره شکست به عنوان بخشی از زندگی فکر می‌کنیم و این که چه تعداد از داستان‌های موفقیت، صرفا از دل شکست پدیدار شده‌اند. هیچکس نمی‌گوید آبراهام لینکلن پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، چند مرتبه در انتخابات شکست خورده بود (۸ مرتبه)، بیل گیتس پیش از این که به سمبلی در دنیای کامپیوتر تبدیل گردد، دانشگاه هاروارد را رها کرد یا مایکل جردن پیش از این که یکی از بهترین بازیکنان بسکتبال تاریخ شود، از رسیدن به تیم بسکتبال دبیرستانش باز مانده بود. در عصر رسانه­‌ها و اخبار فوری، معمولا به جای موانع و تلاش زیادی که جهت نیل به موفقیت صورت می‌گیرد، فقط به جنبه مسحور کننده موفقیت پرداخته می‌شود.

داشتن توقعات غیرواقعی

ما اغلب انتظار داریم در اولین تلاش‌مان موفق شویم و اگر نشویم، فکر می­‌کنیم شکست خورده‌ایم. این نحوه برخورد چقدر واقع گرایانه است؟ آیا صرف این که در امتحانی قبول نشدیم، ترفیع کاری نگرفتیم یا از یک دختر/پسر جذاب شماره تلفنش را پرسیدیم و جواب مثبت نگرفتیم، بدین معنی است که هرگز در آن کار موفق نخواهیم شد؟ به هیچ وجه! اما ترس از پذیرفته نشدن یا شکست مانع تلاش مجدد بسیاری از ما می­‌شود.

این مسئله در ورزش‌های رقابتی نیز کاربرد دارد. پیش از این که ورزشکاران بفهمند برای برنده شدن به چه چیزی نیاز دارند، باید یاد بگیرند که شکست را بپذیرند. در هر ورزشی، انتظار برنده شدن از ابتدای کار کاملا غیرواقع گرایانه است. شکست بخشی از فرآیند یادگیری نحوه پیروزی است. در دنیای سرگرمی و موسیقی نیز روال به‌همین ترتیب است. اغلب موفقیت‌های یک شبه سال‌ها طول می‌­کشد تا به آمادگی لازم برای رسیدن به سطوح بالای موفقیت­ برسند.

ملکوم گلدول در کتابش با نام Outliers مکررا راجع به قانون ده هزار ساعت صحبت می‌کند و می‌گوید کلید موفقیت در هر زمینه‌ای تا حد زیادی به تمرین کردن یک کار خاص به مدت تقریبا ده هزار ساعت بستگی دارد. او به‌عنوان مثال بیان می‌کند که گروه موسیقی The Beatles تنها در هامبورگ آلمان بیش از هزار و دویست مرتبه بین سال‌های ۱۹۶۰ الی ۱۶۹۴ به اجرای زنده پرداختند که بالغ بر ده هزار ساعت اجرا بوده است. او همچنین ذکر می‌کند که بیل گیتس نیز وقتی در سن سیزده سالگی حدود ده هزار ساعت یا بیشتر را صرف یادگیری برنامه‌نویسی با کامپیوتر دبیرستانش کرد، از قانون ده هزار ساعت پیروی کرده است.

نیاز به ذکر نیست که ده هزار ساعت تمرین هر چیزی شامل شکست‌های متعدد، ناامیدی و نرسیدن به اهداف می‌شود.

کمال‌گرایی

برخی از ما از شکست می‌ترسیم زیرا معتقدیم که باید کامل باشیم. اگر برای انجام کاری تلاش کنیم و شکست بخوریم، این خطر وجود دارد که احمق به نظر برسیم و در نتیجه احساس ضعف و نقصان می‌کنیم.

 انسان‌های کمال‌گرا اعتقاد دارند که تمام امور باید در سطحی بالا انجام شوند و جایی برای خطا وجود ندارد. اگر نتوانند کاری را بدون نقص انجام دهند، ترجیح می‌دهند اصلا آن را انجام ندهند. متاسفانه چنین طرز تفکری شخص کمال‌گرا را از یادگیری واقعی و مزایا و ارزش حاصل از انجام تجربه محروم می‌کند.

چگونگی غلبه به ترس از شکست خوردن

چگونگی غلبه بر ترس از شکست خوردن

تنها با غلبه کردن به ترس‌مان از شکست می‌توانیم در زندگی به موفقیت دست یابیم. در ادامه نکاتی را جهت از بین بردن ترس و تمرکز بر روی موفقیت بیان می‌کنیم.

باید درک کنید و انتظار داشته باشید که بعضی اوقات شکست بخورید

درک کنید که یک انسان هستید و انسان‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند. پیش از این که هر یک از ما راه رفتن را بیاموزیم، چهار دست و پا حرکت می‌کردیم. بلند شدیم، به زمین افتادیم، دوباره بلند شدیم و این فرآیند را ادامه دادیم تا زمانی که توانستیم با مهارت راه برویم.

شکست را یک مسئله شخصی نکنید

در عوض، از آن برای جلو رفتن استفاده کنید. مطمئن شوید که از شکست‌های‌تان درس می‌گیرید و درس‌ها را در مواردی که در آینده رخ می‌دهند، اعمال می‌کنید. به خودتان اجازه ندهید شکست را به‌عنوان یک نقص یا ضعف شخصیتی تلقی کنید. چنین کاری تنها مانع رسیدن شما به موفقیت در آینده خواهد شد.

هیچکس همیشه موفق نمی‌شود، احتمالا حتی اکثر اوقات شکست می‌خورد

در ورزش بیسبال، ستاره‌ها هفتاد درصد اوقات ناموفق هستند. وین گرتزکی، ستاره بیسبال، هشتاد و دو درصد اوقات در بازی هاکی ناموفق بود. بنابراین ماهیت زندگی این گونه است.
اگر تلاش نکنید، در هیچ کاری شکست نمی‌خورید، اما موفق نیز نخواهید شد.

به خاطر داشته باشید که شکست باعث موفقیت‌های بسیاری شده است

به این فکر کنید که چه تعداد از انسان‌ها در طول تاریخ پیش از رسیدن به موفقیت شکست خورده‌اند و در واقع موفقیت آنان حاصل شکست‌شان بوده است. معلم آلبرت انیشتین به او گفته بود مدرسه را ترک کند ” انیشتین، تو هرگز به چیزی نمی‌رسی”. معلم موسیقی لودویگ فون بتهوون درباره او گفته بود “به‌عنوان یک آهنگساز، او فردی ناامید و مستاصل است”. دو کارخانه اتوموبیل‌سازی اول هنری فورد با شکست مواجه شده بودند.

قدردان مزایای شکست باشید

رالف والدو امرسون می‌گوید “کل زندگی یک تجربه است. هرچه تجربیات بیشتری بیاندوزید، بهتر است.” به عبارت دیگر، شانس شما برای انجام درست کارها در مرتبه اول بسیار کم یا تقریبا هیچ است. هرچه بیشتر تلاش کنید یا تجربه کنید، بهتر می‌شوید.

“من بیش از نه هزار پرتاب را در طول زندگی ورزشی‌ام خراب کرده‌ام. تقریبا در سیصد بازی باخته‌ام. بیست و شش بار قرار بوده پرتاب آخر بازی را انجام دهم و تیمم را به پیروزی برسانم، اما موفق نشدم. من بارها و بارها و بارها در زندگی شکست خورده‌ام و این دلیل موفقیت من است.” مایکل جردن، ستاره تاریخ بسکتبال جهان!

خودتان را باور کنید

وقتی کارها درست پیش نمی‌روند، به‌جای این که از ادامه کار منصرف شوید، از آن به عنوان فرصتی جهت تقویت پشتکار و مهارت حل مسئله خود استفاده کنید. باور کنید آن چه برای عبور از موانع و زمان‌های سخت لازم است، دارا هستید. به خودتان یادآوری کنید چه تعداد از شکست‌های انسان‌ها تبدیل به موفقیت شدند، فقط به این دلیل که افراد دست از تلاش برنداشتند.

مزایای غلبه به ترس از شکست خوردن

  • کسب تجربه و دانش ارزشمند
  • ساختن شخصیت قوی‌تر و تمرکز
  • یافتن راه‌های بیشتر برای خلاقیت و بهبود مهارت‌های حل مسئله
  • ایجاد فرصت جهت تعریف مجدد اهداف یا تعیین یک مسیر جدید در صورت لزوم
  • رسیدن به انعطاف‌پذیری و روشن‌فکری
  • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

“شکست، اساس موفقیت و وسیله رسیدن به آن است”. لائو تسو!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.