۱۰ مرحله برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس (self-confidence) یک ویژگی شخصیتی است که بسیاری از مردم میخواهند آن را داشته باشند اما نمی‌دانند چطور وچگونه؟

شاید همان گمشده‌ای باشد که بارها آرزوی پیدا کردن آن را داشتید تا بعد از آن دنیا را در اختیار خود بگیرید یا شاید منتظرید روزی به‌طور معجزه‌آسا مثل نوری از آسمان فرود آید و در درون‌تان جای گیرد.

اگر قرار باشد صبر کنید تا اعتماد به نفس به سراغ‌تان بیاید، ممکن است مجبور شوید تا آخر عمرتان صبر کنید. ابتدا یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید؛ آن هم همین حالا و همین جا، همین‌گونه که هستید.

اعتماد به نفس را از امروز به خودتان هدیه دهید، به خودتان وعده سرخرمن ندهید، نگویید فلان کار را انجام دهم یا فلان جا بروم یا این مقدار پول جمع کنم بعد حتما اعتماد به نفس به دست می‌آورم.

با خودتان صادق باشید ضعف‌ها و قوت‌های‌تان را بپذیرید. ما در این مقاله سعی داریم شما را در این راه یاری کنیم. پس از تعریف انواع اعتماد به نفس ۱۰ مرحله جهت افزایش اعتماد به نفس را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- اعتماد به نفس و انواع آن

۲- شما می‌توانید

۳- اعتماد به نفس درون شماست

۴- پیروزی

۵- خداوند خیر خواه شماست

۶- تا می‌توانید، بدانید

۷- اطراف‌تان را پاکسازی کنید

۸- خودتان را ببخشید

۹- آینده شما در دست‌تان است

۱۰- گذشته را رها کنید

۱۱- شما نویسنده داستان خود هستید

اعتماد به نفس و انواع آن
سه نوع اصلی و اساسی اعتماد به نفس هست که ما باید در خود به وجود آوریم به این ترتیب هستند:

اعتماد به نفس رفتاری، به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست. از کارهای ساده‌ای مثل پرداخت به موقع قبض‌ها گرفته تا اموری شخصی‌تر و محرمانه‌تر همانند جامه عمل پوشاندن به رویاها. این همان نوع اعتماد به نفس است که مورد نظر بیشتر ماست.
اعتماد به نفس احساسی و عاطفی، به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساسی و عواطف شماست. این که بدانید چه احساساتی دارید، معنای آن‌ها را بفهمید و بتوانید انتخاب‌های احساسی درستی بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه‌ها و صدمه‌های عاطفی محافظت کنید و بدانید که چگونه روابطی صمیمی، سالم و ماندگار خلق نمایید.
اعتماد به نفس روحی و معنوی که مهم‌ترین نوع آن نیز هست. اعتماد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی که زندگی، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی این جا هستید.
اعتماد به نفس واقعی آن است که در هر سه این زمینه‌ها: رفتاری، احساسی و معنوی، احساس اعتماد به نفس داشته باشید. به طوری که علاوه بر احساس اقتدار شخصی، از تعادل و تناسب خوبی نیز در زندگی خود بهره‌مند شوید.

شما می‌توانید

مژده که می‌توانید فقط در عرض چند دقیقه سطح اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید.

کافی‌ست به یکی از اهداف‌تان فکر کنید و یک قدم کوچک و ساده برای آن بردارید. خواهید دید که اعتماد به نفس‌تان فورا بالا خواهد رفت؛ زیرا احساس می‌کنید می‌توانید روی خودتان حساب باز کنید.

راه رسیدن به اهداف را بدانید.

اعتماد به نفس حقیقی این نیست که نترسیم، اعتماد به نفس واقعی آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می‌ترسید اما بی‌گمان دست به عمل خواهید زد، یعنی می‌توانید.

بسیاری از مردم به این باور نرسیده‌اند که می‌توانند برای خودشان اعتماد به نفس بسازند و یا شاید پیش خود فکر می‌کنند هوش لازم برای اینکار را ندارند.

این تفکر غلطی است تا زمانی که خودتان، خودتان را باور ندارید، دیگران شما را جدی نمی‌گیرند و این سبب می‌شود تمام عمر از داشتن یک مشوق محروم بمانید.

ما به شما می گوییم که توانایی انجام آن را دارید. حتی اگر یاد گرفتن آن زمان‌بر و چالش برانگیز باشد. شما می‌توانید و به کسی هم اجازه نخواهید داد که مانع راه شما شود. راه‌های مختلفی برای به دست آوردن اعتماد به نفس وجود دارد و شما آن را پیدا خواهید کرد.

اعتماد به نفس درون شماست
درست مثل شادی، پایه‌های اعتماد به نفس شما بر روی دیگران استوار نیست. اعتماد به نفس مانند شادی، درونی است. شما باید از خودتان مطمئن باشید حالا می‌خواهد دیگران آن را تایید کنند یا نه. باید به خودتان و توانایی‌های‌تان باور داشته باشید چه اهمیتی دارد دیگران شما را باور داشته باشند یا نه؟

البته باید متذکر شویم که هیچ گاه اعتماد به نفس را با غرور و خودخواهی اشتباه نگیرید. این دو هرگز با هم یکی نیستند. اعتماد به نفس به این معناست که که خودتان را باور کنید. غرور و خودخواهی آن است که بخواهید به دیگران اثبات کنید که از آن‌ها بهتر و برتر هستید.

این یک چالش بزرگ است همه ما می‌خواهیم که از اطرافیان‌مان به‌ویژه آن‌هایی که به ما نزدیک‌تر هستند مثل مادر، همسر، خواهر و … مُهر تایید بگیریم اما واقعیت این است که گاهی این افراد نمی‌دانند چگونه این‌کار را انجام دهند.

شاید ناخواسته به اعتماد به نفس ما لطمه بزنند. پس آن را در درون‌تان جست‌وجو کنید و پرورش دهید تا به راحتی آسیب‌پذیر نشود. گرفتن اعتبار از عزیزان‌مان خیلی اهمیت دارد اما اگر فرد مومن و با ایمانی باشید می‌دانید که این اعتبار را باید از خداوند بگیرید؛ زیرا خداوند شما را همان‌گونه که هستید و بدون چون و چرا دوست دارد؛ اگر به این حد از ایمان نرسیده‌اید این را بدانید که شما به دنیا آمده‌اید برای یک هدف و یک دلیل. اجازه ندهید که دیگران چیزی خلاف این را به شما بگویند.

پیروزی
شما دو راه پیش روی خود دارید یا پیروز شوید یا قربانی.

همیشه پیروز باشید. پیروزی در دنیایی رو به زوال همانند یک جنگ تمام عیار است. این برای شما شبیه یک مبارزه است وقتی که انسان‌های اطراف شما همگی منفی هستند پس جنگجو باشید و آن را انجام دهید.

شما در هر وضعیتی می‌توانید پیروز باشید و این معنای اعتماد به نفس است. با ذهنیت یک قربانی نمی‌توانید اعتماد به نفس داشته باشید. بدانید راه درست همین است که یک پیروز باشید نه یک قربانی.

خداوند خیر خواه شماست
این که شما فردی با ایمان هستید یا نه مسئله را عوض نمی‌کند. گاهی پیش می‌آید که ما فکر کنیم هیچ راهی برای‌مان وجود ندارد، این ناامیدی ما ناشی از این است که پایان داستان را نمی‌دانیم. همان‌گونه که حافظ شیرازی می‌فرماید: هان مشو نومید چون واقف نه ای از سِّر غیب/ باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور.

ما هیچ وقت نمی‌دانیم که چه پیش می‌آید؛ اما اگر به این ایمان برسید که خداوند جز خیر برای بندگانش چیز دیگری نمی‌خواهد در هر موقعیت و شرایطی که باشید قلب‌تان مطمئن می‌شود.

من در هفته گذشته خانمی را دیدم که هر سه فرزندش را در آتش سوزی خانه از دست داده بود وقتی مردم با او صحبت می‌کردند او با ایمان مثال زدنی می‌گفت: که حتما حکمتی در آن نهفته است و باید این اتفاق رخ می‌داده است.

ایمان درونی به شما امکان می‌دهد که با اطمینان خاطر در راه قدم بگذارید و بدانید که خود راه، راه را به شما نشان خواهد داد. بدانید هر جا هستید همان جایی است که باید باشید. همان جایی که نیاز دارید باشید.

تسلیم رضای خداوند باشید. این به آن معنا نیست که از تلاش دست بکشید؛ بلکه به معنای استقامت است و اینکه خود را در مواجهه با شرایط سخت نبازید. به خیر خواهی خداوند برای بندگانش ایمان بیاورید.

تا می‌توانید، بدانید
بسیاری از ما اعتماد به نفس نداریم چون دانشی نداریم تا به خودمان مطمئن باشیم. دانش چیز آسانی است و در همه جا هست. مثلا اگر شما در حوزه مالی مربوط به کسب‌وکارتان دانشی ندارید هزاران افراد متخصص وجود دارند که می‌توانند آن چیزی را که می‌خواهید به شما یاد دهند. کافی است اشتیاق به دانستن داشته باشید. دانستن در هر زمینه‌ای به همراه خود اعتماد به نفس می‌آورد.

در مورد کوچینگ کسب‌وکار بیشتر بدانید.

اطراف‌تان را پاکسازی کنید
برای افزایش اعتماد به نفس نیاز به افراد مثبت و مطمئن در نزدیکی خود دارید. تا می‌توانید از انسان‌های منفی، از کسانی که کلام مثبتی از دهان‌شان خارج نمی‌شود و به کوچکترین اتفاقات هم بد بین هستند دوری کنید.

با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید. غم و شادی دیگران بر شما تاثیر می‌گذارند. در اطراف خود برای غم و ناراحتی هیچ جایی نگذارید.

پیش از آنکه تشخیص دهید دچار افسردگی هستید یا اعتماد به نفس پایینی دارید اطمینان حاصل کنید که توسط یک مشت عوضی محاصره نشده‌اید.

زیگموند فروید

خودتان را ببخشید
اگر در گذشته اشتباهی داشته‌اید آن را بپذیرید و با آن کنار بیایید. آن چه را که باید بیاموزید آموخته‌اید، به حرکت رو به جلوی خود ادامه دهید.

همه ما تصمیماتی گرفته‌ایم که آرزو می‌کردیم کاش آن را انجام نمی‌دادیم اما آنچه برای حفظ اعتماد به نفس ما مهم است، این است که چگونه به آن‌ها واکنش نشان دهیم. اگر از شکست‌های گذشته درس بگیرید در آینده تصمیمات بهتر خواهید گرفت. آینده شما در حال ساخته می‌شود.

آینده شما در دست‌تان است

فرمان آینده شما در دست خودتان است و شما آن را کنترل می‌کنید نه دیگران. شاید بارها اتفاق افتاده است که والدین ما بخواهند ما آن چیزی بشویم که آن‌ها دوست دارند؛ اما در واقع این آینده ماست و نباید آن را به کسی یا چیزی وابسته کنیم. هیچکس جز خودمان برای‌مان کاری نخواهد کرد. اعتماد به نفس خود را بسازید سپس خواهید دید که آینده‌تان چگونه ساخته می‌شود.

گذشته را رها کنید
از گذشته خود آنچه را باید بیاموزید بردارید و باقی را رها کنید. مردم علاقه دارند گذشته و اشتباهات‌تان را مدام پیش چشم شما بیاورند و امروزتان را با دیروزتان قضاوت کنند. آن‌ها آنچه را که دوست دارند می‌بینند. وقت خود را صرف متقاعد کردن آن‌ها نکنید زندگی خود را زنده نگهدارید و هر چیزی که مربوط به گذشته است را در همان گذشته، جایی که به آن تعلق دارد نگه دارید. اگر در زندگی نگاه‌تان به گذشته باشد پای‌تان گیر می‌کند و زمین می‌خورید و زخمی می‌شوید.

شما نویسنده داستان خود هستید
هر روزی که می‌آید یک ورق سفید در کتاب شماست. با اعتماد به نفس بهترین و پرفروش‌ترین داستان را بنویسید. اعتماد به نفس چیزی نیست که به شما ارث برسد یا به شما تزریق شود. باید هر روز روی آن کار کنید و پرورشش دهید. با ترس‌های‌تان مواجه شوید و خودتان را به انجام کارهایی که همیشه انجام می‌دادید مشغول نکنید.

هر بار که در برابر ترس می‌ایستید، قدرت، شهامت و اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. باید کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید نمی‌توان انجام داد.

بدانید هر آنچه به آن نیاز دارید خداوند از پیش به شما بخشیده است. شما مخلوق بی‌نظیر خالقی مهربان هستید و قدرتمندتر از آنی هستید که فکرش را هم بکنید.

با شناخت بهتر اعتمادبه‌نفس و انواع آن و مراحلی که در این مقاله به شما معرفی کردیم می‌توانید خودتان و توانایی‌های‌تان را باور کنید و از همین امروز دست به تغییر خود بزنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.