انضباط فردی قانونی برای رسیدن به موفقیت

هرگاه صحبت از نظم می‌شود به یاد خانه یا اتاقی مرتب، کمدی با لباس‌های چیده شده، آشپزخانه براق و میز کار مرتب می‌افتیم اما آیا نظم تنها به معنای مرتب بودن محیط اطراف یا سر و وضع خودمان است؟

زندگی واقعی ما چگونه است؟

کارهای روزانه و روزمره خود را با نظم پیش می‌بریم؟

ما باید به گونه‌ای زندگی کنیم که بتوانیم برای زندگی خود برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشیم. رسیدن به این شرایط نیازمند انضباط شخصی است.

ساختار روزانه چیزی است که به ما کمک می‌کند از زمان‌مان بیشترین استفاده را کنیم.

حتی اگر در پیدا کردن نظم در زندگی تا حالا موفق نبودید، شما را تشویق می‌کنیم که دوباره تلاش کنید و تاثیر نظم را در زندگی فردی خود ببینید.

تهیه یک برنامه قابل انعطاف به شما کمک می‌کند هر روز هفته در کارهای خود منظم باشید. در این مقاله تاثیر نظم و انضباط در زندگی را برای شما بازگو می‌کنیم.

برای آشنایی با نحوه به دست آوردن نظم و انضباط فردی مطالب زیر را مطالعه بفرمایید:

انضباط فردی چیست؟
دسته‌کلید دست‌یابی به انضباط شخصی

انضباط فردی چیست؟

انضباط فردی به کدهای اخلاقی باز می‌گردد که فرد برای خود تجویز می‌کند.

وی با اتکا به این کدهای اخلاقی می‌تواند برای انجام یک کار در جهان یا برای گسترش و بکارگیری یک الگوی خاص رفتاری تحت هر شرایطی اقدام کند.

به‌عنوان مثال اگر من تصمیم بگیرم که ۵ کیلو وزنم را کم کنم و این کار را در یک بازه زمانی ۳ ماهه انجام دهم، مطمئنا نیازمند انضباط فردی هستم.

از سوی دیگر زمانی که تصمیم می‌گیرم از قانون طلایی: همان‌طور که دوست داری دیگران با تو رفتار کنند خودت هم با آن‌ها همان‌طور رفتار کن پیروی کنم، آن وقت خودم را مقرر کرده‌ام که یک رفتار تایید شده را در خصوصیات اخلاقی خود بگنجانم.

می‌توان اظهار داشت که انضباط فردی یک کد رفتاری است که فرد برای خود معین می‌کند و از آن تحت هر شرایطی پیروی می‌کند تا به هدف خاصی که در ذهن دارد برسد.

برای رسیدن به انضباط فردی باید میان کلیه فاکتورهای دخیل در رساندن شما به نتیجه ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال برای کاهش وزن، ایجاد ارتباط یعنی برقراری ارتباط میان رژیم، مواد غذایی مصرفی، ورزش، لذت آنی، میل و رغبت، درد گرسنگی و لذت رسیدن به نتیجه. زمانی که این اتصال میان عوامل مختلف این امر ایجاد شد، آن وقت می‌توانیم تصمیم بگیریم که چه عواملی در این میان می‌توانند به ما کمک کنند و چه عواملی مانع راه و مسدود کننده مسیر ما هستند؛ بنابراین باید لیستی از بایدها و نبایدها تهیه کرده و روی آن کارکنید.

عوامل مثبت و منفی همیشه باید در یک خط تعادل قرار داشته باشند تا ما بتوانیم به هدف خود دست پیدا کنیم.

برخلاف چیزی که عموم مردم تصور می‌کنند، نظم شخصی یک رفتار آگاهانه است. یعنی باید یک جفت کفش آهنی بپوشید و به استقبالش بروید.

خبری از متدهای یادگیری زبان انگلیسی در خواب و لاغری در یک هفته و … نیست.

این مهارت از آن دسته مهارت‌هایی است که باید وقت زیادی برایش صرف کنید تا بتوانید کنترل زندگی خودتان را در دست بگیرید.

این ویژگی مشترک تمام انسان‌های موفق است، اگر آسان بود که همه انجامش می‌دادند!

وجه تمایز افراد موفق و غیر موفق در داشتن همین عادت‌هاست.

انسان های موفق بیشتر اثر مرکب را باور داشته‌اند و دارند. آن‌ها از لذت‌های آنی و لحظه‌ای، به امید داشتن موفقیت‌های بزرگ و پایدار می‌زنند. به‌خوبی کنترل زندگی خودشان رادارند و هرروز، بدون اینکه عاملی بیرونی تصمیم‌ها و انتخاب‌های آن‌ها را شکل دهد، دست به انتخاب می‌زنند.

دسته‌کلید دست‌یابی به انضباط شخصی

  • آماده‌سازی فردا

برای اینکه روزتان را منظم و حساب‌شده پیش ببرید نیاز به برنامه‌ریزی در شب قبل دارید.

شب پیش از خواب یک نظافت سریع در خانه انجام دهید؛ سعی کنید چند وسیله را در خانه خود جمع‌وجور کنید، ظرف‌های باقیمانده را بشویید و کابینت‌ها را دستمال بکشید.

پس از فراغت از کارهای منزل لیست کارهای روز بعد خود را بنویسید. شاید در نگاه اول کاری بیهوده به نظر برسد اما از تاثیر آن بر زندگی‌تان حتما تعجب خواهید کرد. یک روش خوب استفاده از نقشه ذهنی است.

به این کار عادت خواهید کرد و این عادت برای ایجاد بازدهی بیشتر معجزه می‌کند!

به‌جای بیدار شدن و فکر کردن به این‌ که چه‌ کاری را باید امروز انجام دهم، شب قبل لیست خود را تهیه کنید.

می‌توانید کارها را در دو ستون منظم کنید؛ کارهای لازم و کارهایی که دوست دارم انجام دهم و سپس هر ملاقات یا واقعه مهمی را که در روز بعد دارید یادداشت کنید.

سعی کنید لیست کارهای‌تان را در یک دفترچه مشخص بنویسید تا پس از مدتی بتوانید چگونگی پیشرفت خود را تحلیل کنید.

فراموش نکنید که لیست مورد نظر باید انعطاف‌پذیر باشد، گاهی می‌توان برنامه‌ای را حذف، اضافه یا جایگزین کرد.

  • تعهد به برنامه

اگر خودتان را ملزم به انجام کارهای مقرر شده در لیست‌تان نکنید، این لیست و برنامه کمکی به شما نخواهد کرد و هیچ فایده‌ای ندارد.

راه‌های زیادی برای پایبند ماندن و پیروی کردن از لیست بایدها وجود دارد. کافی است از تعلل و طفره رفتن دست‌ بردارید و چیزهایی که حواس و تمرکزتان را به هم می‌ریزد کنار بگذارید.

اگر دیدید کسل و خسته شده‌اید یا برنامه روزمره‌تان به‌هم‌ریخته است، شاید بتوانید حواس خودتان را با انجام کاری که برای بعدها آن را در نظر گرفته بودید، پرت کنید و خودتان را راضی و خوشحال نگه‌دارید.

تعیین محدوده زمانی برای هر کاری که باید در طول روز انجام شود، راه خوبی برای جلوگیری از تعلل و طفره رفتن است و شما را هماهنگ و پایبند به برنامه نگه می‌دارد.

داشتن چارچوب زمانی مشخص شیوه مفیدی برای سروسامان دادن به‌روزتان است.

اینکه بدانید برای انجام هر کاری که در لیست است، زمان محدودی دارید باعث می‌شود خیال‌تان راحت باشد که نیازی به عجله برای اتمام کارهای‌تان ندارید.

حتما زمان کافی برای هر کار اختصاص دهید تا از کیفیت کارتان کم نشود. برای تمام کردن کارتان عجله نکنید.

اگر در انجام امورتان عجله کنید ممکن است نتوانید به‌خوبی از عهده آن بربیایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.