چگونه انگیزه خود را تقویت کنیم؟

چگونه انگیزه خود را تقویت کنیم؟ عده‌ای به نتایجی قابل قبول دست می‌یابند و عده‌ای دیگر نیز به آنچه انتظار داشتند نمی‌رسند.

احساس یاس باعث می‌شود تا انگیزه درس خواندن و مطالعه را از دست دهند و به جای جدیت بیشتر و برنامه‌ریزی دقیق‌تر، وقت خود را به بطالت بگذرانند.

بی‌شک، تفاوت میان موفقیت و شکست، در بیشتر مواقع به دلیل توانایی ایجاد انگیزه است.

این انگیزه است که باعث می‌­شود استقامت کنید و پیروزمندانه از خط پایان عبور کنید.

پیشنهادهای زیر می­‌تواند به شما کمک کند که انگیزه لازم را برای ادامه راه داشته باشید.

به دوستان و نزدیکان خود بگویید که قصد انجام چه کاری را دارید؛ زیرا آشکار و اعلام کردن نقشه‌های‌تان، برگشتن یا رها کردن آن‌ها را سخت می­‌کند.

کار را به گام‌­های کوچک، آسان و قابل دست­یابی تقسیم کنید

با یکی از جوانب کار شروع کنید

به این که چقدر انجام آن طول می‌کشد یا اینکه چگونه آن را تمام کنید، فکر نکنید؛ برای مثال، اگر در درس فیزیک ضعف ­دارید، به مجموعه مباحثی که بلد نیستید، فکر نکنید؛ چون حجم زیاد باعث می­‌شود که از مطالعه منصرف شوید اما اگر فقط به مطالعه یک فصل یا یک مبحث فکر کنید، راحت‌تر از پس آن برخواهید آمد و به‌مرور خواهید دید که چقدر در آن درس پیشرفت خواهید کرد.

یک ضرب المثل قدیمی می‌گوید: «دست مرد است، چشم نامرد»؛ یعنی چشم، عظمت کار و حجم زیاد را می‌بیند و منصرف می­‌شود اما دست اقدام می‌کند و موفق می‌گردد.

به درسی فکر کنید که قبلا آن را به کندی مطالعه کرده‌اید

چگونه آن را پیش بردید؟ آیا هیچ بخش از آن مطالعه برای‌تان رضایت بخش بود؟ آیا می­‌توانید از راهکارهایی مشابه برای پیشبرد شیوه مطالعه فعلی استفاده کنید؟

لیستی از تکالیف و همچنین کارهایی که انجام داده‌اید، تهیه کنید

علامت زدن موارد انجام شده همیشه سبب افزایش اراده و انگیزه می‌شود.

تعیین زمان پایان کار باعث متمرکز شدن ذهن ما می­‌شود

این کار به ما حرکت می‌دهد و ما را متمرکز نگاه می‌­دارد؛ البته اگر زیاد تحت فشار زمان باشیم، افزایش اضطراب می­‌تواند مخرب باشد و روی عملکرد ما تاثیر منفی بگذارد یا حتی ممکن است که در مسیر حرکت یخ بزنیم و دست از عمل کردن برداریم؛ بنابراین، به نقطه پایان به شکل یک پایان مثبت برای رسیدن به هدف‌تان نگاه کنید، نه به صورت هیولایی که از دور پدیدار می­‌شود!

اگر به هر دلیل، در چند مرحله کلیدی، کار از دست‌تان خارج شد و از برنامه عقب ماندید، علت را پیدا و ثبت کنید و یک تاریخ مشخص برای تکمیل برنامه خود تعیین کنید تا با آمادگی و روحیه‌ای بهتر، دوباره شروع کنید.

وقتی بی‌حوصله هستید و انگیزه لازم را ندارید، راست بنشینید و لبخند بزرگی بر چهره بنشانید

وقتی بی‌حوصله هستید و انگیزه لازم را ندارید، راست بنشینید و لبخند بزرگی بر چهره بنشانید؛ خواهید دید که واقعا شادتر می­‌شوید؛ بنابراین، به جای اینکه به دنبال انگیزه و اشتیاق برای مطالعه کردن باشید، خود را مشتاق و شاد نشان دهید. خواهید دید که اشتیاق لازم ایجاد می­‌شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.