ذهنیت یا طرز فکر چیست و چقدر در مسیر رشد تاثیر دارد؟

ذهنیت و یا طرز فکر را می‌توان نوعی باور به شمار آورد. باوری که شما نسبت به قابل تغییر بودن و یا ثابت بودن کیفیت‌های درونی خود از قبیل هوش و استعداد و سایر توانایی‌های خود دارید.
به طور کلی، یکی از اصول در روانشناسی موفقیت، ذهنیت یا طرز فکر افراد است. این عامل می‌تواند رشد فردی را دچار تغییر و تحول کند و از این طریق به تحول فردی بینجامد. در حقیقت ذهنیت و یا طرز فکر رو به رشد و مثبت و یا طرز فکر ثابت و منفی، می‌تواند برنامه رشد فردی و سبک زندگی شما را دچار تغییر و تحول گرداند.

لازم به ذکر است که افکار، قدرت بی نظیری در زندگی افراد دارند و نحوه رفتار افراد در حقیقت، بازتابی از شیوه تفکر آن‌ها است. بنابراین داشتن هر گونه طرز فکر رو به رشد، می‌تواند ما را در مسیر دستیابی به موفقیت قرار دهد و در مقابلِ آن، داشتن افکار ثابت و منفی می‌توانند ما را از هر گونه حرکت در مسیر پیشرفت بازدارند.

تاثیر ذهنیت رشد در مسیر رشد (growth mindset)

در دنیای امروز، پرورش ذهنیت رشد ضرورتی انکار ناپذیر است چرا که همه چیز در حال تحول و پیشرفت است و با داشتن یک ذهنیت ایستا نمی‌توان پا به پای این تحولات حرکت کرد. چراکه افرادی که دارای ذهنیت ایستا هستند گمان می‌کنند بیش از این نمی‌توانند توانایی‌های خود را گسترش دهند. این عامل موجب می‌شود تا در هر شرایطی که هستند باقی بمانند و پیشرفت رو به جلو نداشته باشند. اما در مقابل، افرادی که دارای ذهنیت رشد هستند گمان می‌کنند همیشه و در همه جا می‌توانند به موفقیت‌ها و توانایی‌های بیشتری دسترسی پیدا کنند.
بنابراین لازم است برای دستیابی به موفقیت اولا به شخصیت شناسی خود اقدام نماییم و ثانیا سعی کنیم به ارتقای اعتماد به نفس و عزت نفس در خود اقدام کنیم. چرا که در این مسیر لازم است تا مدام چیزهای تازه‌ای یاد بگیریم. از طرف دیگر باید روش‌های صحیح در زمینه دستیابی به ذهنیت رشد یافته را بدانیم و از آن‌ها در راستای دستیابی به اهداف استفاده کنیم. چرا که طرز فکر منفی و ایستا به مرور زمان ممکن است موجب اختلال شخصیت در ما شود.

راهکارهای دستیابی به ذهنیت و یا طرز فکر رشد

در ادامه قصد داریم به چند نمونه از راهکارهایی که می‌توانند ما را در راه دستیابی به ذهنیت رشد یافته یاری نمایند اشاره کنیم.

۱- پذیرش شکست و آموختن از آن در مسیر دستیابی به ذهنیت رشد

بسیاری از افرادی که توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگ دست یابند افرادی هستند که شکست‌های بسیاری را در طول زندگی خود تجربه کرده و پشت سر گذاشته‌اند. اما در مسیر دستیابی به اهداف خود، دلسرد نشده‌اند و آن را رها نکرده‌اند.
در حقیقت اولین گام برای دستیابی به ذهنیت رشد، این است که لازم است در این مسیر نسبت به شکست‌های خود با دید دیگری مواجه شویم. در حقیقت باید در ابتدا به تغییر نگرش پیرامون شکست‌های خود اقدام کنیم. افرادی که شکست را مقدمه و فرصتی برای دستیابی به پیروزی‌های بیشتر قلمداد می‌کنند و به آن‌ها به چشم یک فرصت ارزشمند می‌نگرند به رشد دست می‌یابند.

۲- یادگرفتن‌های فراوان و همیشگی در مسیر دستیابی به ذهنیت رشد

افرادی که دارای ذهنیت و یا طرز فکر رشد هستند و دوست دارند شرایط زندگی و سبک زندگی خود را به نحوی موثر دچار تغییر و تحول گردانند تا از این طریق به موفقیت دست یابند به تمامی موقعیت‌های زندگی به چشم یک کلاس درس نگاه می‌کنند. آن‌ها در طول زندگی خود، به طور مداوم به دنبال فرصت‌هایی هستند تا از طریق آن‌ها، دانش و بینش خود را مدام بازسازی کنند و آن را گسترش دهند.
چنین افرادی را معمولا به عنوان افراد موفق می‌شناسیم. افراد موفق به طور مستمر به یادگیری و مطالعه کتاب می‌پردازند و سعی می‌کنند از طریق مطالعه کتب آموزشی، به یادگیری بیشتر اقدام کنند و مهارت‌های خود را گسترش دهند. از این طریق آن‌ها می‌توانند با تحولات جهان رو به رشد، همگام شوند.
بنابراین یادگیری بیشتر و توسعه مهارت‌ها و توانمندی‌ها از اهداف اولیه افرادی است که ذهنیت رشد را برای خود انتخاب کرده‌اند. این افراد انگیزه بالایی برای شرکت در کلاس‌های مختلف دارند. دوره‌های متعدد آموزشی و توسعه مهارت‌ها به این افراد کمک می‌کند تا به طور مدام توانایی‌های خود را ارتقا دهند و استعدادهای خود را در معرض امتحان قرار دهند. بنابراین لازم است برای داشتن ذهنیت رشد از فرصت‌های مختلف به عنوان مکان یادگیری استفاده کنید و مهارت‌های خود را از این طریق افزایش دهید.

۳- آمادگی مواجهه با سختی‌ها و مشکلات در مسیر دستیابی به ذهنیت رشد

افرادی که می‌خواهند ذهنیت رشد داشته باشند تا از آن در مسیر دستیابی به اهداف خود استفاده کنند باید در خود این آمادگی را ایجاد کنند که با سختی‌ها و مشکلات بیشتری مواجه گردند. در حقیقت رویارویی با مشکلات و چالش‌های مختلف در این مسیر، موجب می‌شود تا فرد بتواند به فرصتی جدید دست یابد و با استفاده از آن فرصت، توانایی‌های خود را در معرض امتحان قرار دهد. از این طریق فرد دارای ذهینت رشد، می‌تواند نقاط ضعف خود را مورد شناسایی قرار دهد و آن‌ها را برطرف سازد و از این طریق بر ناتوانی‌های خود غلبه کند.
چنین فردی می‌تواند با تغییر خود و محیط زندگی خود، به پیشرفت بسیاری دست یابد. افرادی که آمادگی مواجه شدن با چنین سختی‌ها و چالش‌هایی را در خود نمی‌بینند احساس یکنواخت و راحتی در زندگی خود دارند اما به دنبال این راحتی، به کسب موفقیت نیز نخواهند رسید. بنابراین برای داشتن ذهنیت رشد لازم است به این بیندیشید که باید خود را برای برخورد با سختی‌ها و موانع مسیر، آماده کنید و از برخورد با این مسائل ترسی به خود راه ندهید.

۴- اَعمال فراتر از توانایی انجام دادن در مسیر دستیابی به ذهنیت رشد

به طور معمول، افراد مختلف در مورد توانایی‌ها و ناتوانی‌های خود دارای میزانی از شناخت هستند. به ویژه افراد می‌دانند که دارای چه توانایی‌هایی هستند. اما این درک آنان از توان و استعداد خود، امکان دارد که با واقعیت، مطابقت نداشته باشد. یعنی سطح توانایی شما در بسیاری از مواقع از آنچه که فکر می‌کنید بسیار بیشتر است.
بنابراین افرادی که می‌خواهند به موفقیت دست یابند لازم است به این مورد توجه بیشتری نشان دهند و به شیوه‌ای عمل و رفتار کنند که بسیار بیشتر از ظرفیتی است که در خود سراغ دارند و تصور می‌کنند. یعنی سعی کنند خود را در شرایطی قرار دهند و اموری را برای انجام دادن انتخاب کنند که فکر می‌کنند از عهده انجام آن بر نمی‌آیند و این کار از سطح توان آن‌ها خارج است. بنابراین در راستای دستیابی به ذهنیت رشد، خود و خواسته‌ها و توان و استعداد خود را دست کم نگیرید و سعی کنید با تلاش بیشتر حتما به آنچه که می‌خواهید دست یابید.

۵- استقبال از نقد کردن خود در مسیر دستیابی به ذهنیت رشد

یکی از ویژگی‌های اساسی که لازم است برای دستیابی به ذهنیت رشد در خود تقویت کنید توان نقد کردن خود و کارهایتان است. باید به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشید تا بتوانید رفتار، اعمال و نتایج تلاش خود را مورد نقد و بررسی خود و دیگران قرار دهید. بنابراین از اینکه دیگران نتیجه کار شما را قضاوت می‌کنند هراسی نداشته باشید و حتما از این کار استقبال کنید. این نقطه نظرات می‌توانند در راستای برطرف کردن اشکالات کار شما مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین در راه دستیابی به ذهنیت رشد، هم خودتان کار خود را نقد کنید و هم از اینکه توسط دیگران نقد و قضاوت شوید نترسید.

منبع: تحریریه آکادمی اوج ، به قلم عادل فرزانه موسس و مدیر مرکز رشد و تحول فردی اوج

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.