۷ روش موثر برای بهبود و افزایش عزت نفس

یکی از مباحث اساسی پیرامون روانشناسی موفقیت و رشد فردی این است که ما در مورد خودمان چه دیدگاه و چه احساسی داریم. با این تعریف و توجه کردن به احساسی که ما در مورد خود داریم معلوم و مشخص می‌شود که ما فردی دارای عزت نفس هستیم و یا از این نعمت بی بهره‌ایم.
به طور کلی داشتن عزت نفس، دربرنامه رشد فردی و شخصیت شناسی افراد و در مسیر دستیابی به اهداف و کسب موفقیت ضرورت دارد. چراکه وقتی فردی دارای عزت نفس بالایی است درباره خود و سبک زندگی خود احساس مثبتی دارد. این احساس مثبت، سرآغاز رسیدن به موفقیت‌های آتی این فرد است. چنین فردی با تکیه بر عزت نفس خود می‌تواند در برابر تمامی چالش‌ها و مشکلات در مسیر دستیابی به اهداف مقاومت کند و به پیشرفت دست یابد.

اما در مقابل این وضعیت، چنانچه فردی احساس مثبتی نسبت به خود و توانایی‌هایش نداشته باشد و یا به عبارت بهتر، عزت نفس پایینی داشته باشد بلافاصله در برابر چالش‌ها و سختی‌ها قدرت مقاومت خود را از دست می‌دهد. از آنجایی که در تمامی مراحل زندگی، عدم موفقیت، انکارناپذیر است بنابراین هر گونه شکست در زندگی چنین فردی به اختلال شخصیت فرد منجر می‌گردد و سبک زندگی او را متحول می‌کند.
بنابراین داشتن عزت نفس در راستای رسیدن به موفقیت فردی ، اجتماعی، تحصیلی و… از ضروریات است. به طور کلی مجموعه راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند در تحول فردی، موثر واقع شود و عزت نفس افراد را افزایش دهد.

روش‌های موثر برای بهبود و افزایش عزت نفس

در این مقاله به ذکر ۷ نمونه از راهکارهایی که می‌تواند در این زمینه موثر باشد می‌پردازیم.

۱- شناسایی باورها و اندیشه‌های منفی نسبت به خود

یکی از عوامل موثر در جهت نداشتن عزت نفس و یا پایین بودن آن در میان افراد این است که چنین افرادی ذهنیت و باوری منفی نسبت به خود و توانمندی‌هایشان دارند. بنابراین یکی از اقدامات موثر در جهت بهبود بخشیدن به عزت نفس و یا افزایش دادن آن، این است که فرد مورد نظر، باورهای منفی را که در طول زمان برای او شکل گرفته‌اند مورد شناسایی قرار دهد و آن‌ها را نقد و بررسی کند.
در این زمینه فرد باید به این فکر کند که باورها و اندیشه‌های منفی در مورد خود و توانایی‌هایش، چطور در او شکل گرفته است و چطور به یک باور محکم تبدیل شده است. پس از این فکر، کم کم به جستجوی شواهدی بپردازد که این باور منفی را نقض می‌کند یعنی درست، نقطه مقابل این باورهای منفی قرار می‌گیرد.
پس از آن تمامی این موارد را یادداشت کنید. هر چیز مثبتی در این راستا می‌تواند به شما کمک کند. مثلا این مورد را یادداشت کنید که شما در زمینه‌هایی مثل فوتبال صاحب توانمندی هستید و یا می‌توانید به خوبی آشپزی کنید و یا شعر بخوانید و سایر موارد ، ثبت این توانایی‌ها به شما کمک می‌کند تا درک کنید ممکن است شما نقاط منفی داشته باشید اما در مقابل آن، دارای نقاط مثبت و توانایی نیز هستید. پس این نقاط را تک تک یادداشت کنید.

۲- یافتن مهارت‌ها و توانایی‌های خود

هر کدام از انسان‌ها در هر شرایط و وضعیتی که قرار داشته باشند حتما صاحب تعدادی از مهارت‌ها و توانایی‌ها هستند و بعضی از امور را بهتر از سایرین انجام خواهند داد. ممکن است شما در زمینه‌ای مثلا نقاشی کردن صاحب مهارت نباشید اما در کنار آن مهارت‌های دیگری دارید. پیدا کردن و شناسایی این قبیل مهارت‌ها می‌توانند به عزت نفس بیشتر شما منجر گردند.

۳- برقرارکردن رابطه مثبت و موثر با دیگران

در این روش لازم است حتما به اطرافیان و دوستان خود نگاهی دوباره کنید. اگر در بین اطرافیان خود افرادی را یافتید که موجب می‌شوند حس و حال شما نسبت به خودتان و توانایی‌هایتان منفی شود سعی کنید این افراد را از خود دور کنید و کم‌تر با آنان رابطه برقرار کنید.
سعی کنید به جای این روابط، روابط و دوستانی را جایگزین کنید که احساسی مثبت نسبت به خود و مهارت‌هایشان دارند و این احساس را به شما نیز منتقل خواهند نمود. چراکه بالاخره همنشینی با افراد مختلف بر ذهن شما تاثیرگذار است. افراد مثبت اندیش می‌توانند شما را تشویق کنند تا مثبت فکر کنید اما افرادی که دیدگاه منفی نسبت به خود و مسائل و جهان پیرامون دارند در روحیات شما نیز تاثیراتی منفی بر جای خواهند گذاشت.

۴- رفتار کردن به شیوه شجاعانه و قاطعانه

از جمله روش‌هایی که با کاربرد آن می‌توانید به افزایش و بهبود عزت نفس خود کمک کنید این است که در برخورد با افراد و مسائل، شجاعانه و قاطعانه برخورد کنید. اگر این کار را بلد نیستید و از اصول آن آگاهی ندارید به رفتار افرادی که آن‌ها را موفق و شجاع و قاطع می‌دانید نگاه کنید. چنین افرادی نظرات دیگران را در مورد خود و کارهایشان به خوبی می‌شنوند اما در مسیر خود دچار تردید نمی‌شوند. از طرف دیگر توقع دارند که دیگران نیز پای صحبت آنان بنشینند. این افراد در برابر تمامی خواسته‌های اطرافیان، پاسخ مثبت نمی‌دهند. در بعضی از مواقع چنانچه شرایط انجام کاری را نداشته باشند می‌توانند به راحتی به اطرافیان خود «نه» بگویند.
به طور معمول انجام دادن امور و کارهایی که تمایلی به انجام دادن آن‌ها ندارید موجب می‌شود تا تحت فشار قرار بگیرید و نهایتا آن کار را انجام دهید. این عامل خود موجب می‌شود تا عزت نفس شما پایین بیاید. بنابراین یکی از موارد ضروری برای دست یابی به عزت نفس این است که بتوانیم در برابر خواسته‌های غیر منطقی و غیر معقول دیگران، «نه» بگوییم.

۵- انجام دادن کارهای تازه و فعالیت‌های نو

برای داشتن عزت نفس و یا افزایش دادن این احساس در خود، نباید از انجام دادن کارهای جدید واهمه و یا ترس داشته باشید. اگر می‌خواهید بر این احساس خود غلبه کنید باید به طور مداوم برای خود اهداف تازه در نظر بگیرید و به انجام کارهای جدید روی بیاورید. مثلا تصمیم بگیرید که به یک کلاس آموزشی جدید بروید و یا یک ورزش جدید را شروع کنید.
از این طریق می‌توانید هم به تقویت مهارت‌های خود اقدام کنید و هم عزت نفس خود را افزایش دهید. بنابراین از تجربه‌های جدید هراسی نداشته باشید و سعی کنید از محیط امن خود خارج شوید. با افراد مختلف مواجه شوید و به مکان‌های جدید رفت و آمد کنید تا عزت نفس خود را بهبود بخشید

۶- ورزش کردن

ورزش کردن موجب می‌شود تا شما هم از نظر جسمی تقویت شوید و هم از نظر ذهنی و عاطفی پیشرفت کنید و از این طریق، احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. ورزش کردن موجب می‌شود تا شما بتوانید نقشی موثر در کنترل سلامتی خود چه از نظر جسمی و چه از نظر روانی داشته باشید. به طور معمول ورزشکاران از دسته افرادی هستند که درای عزت نفس بالایی هستند پس از آن‌ها یادبگیرید.

۷- اهمیت دادن به ظاهر خود

از جمله روش‌های موثر در جهت افزایش عزت نفس توجه کردن به ظاهر خود است. توجه کردن به ظاهر یعنی توجه کردن به خود. زمانی که شما به ظاهر خود اهمیت می‌دهید و سعی می‌کنید آراسته و مرتب به نظر برسید در حقیقت احساس با ارزش بودن را در خود تقویت می‌کنید. بنابراین سعی کنید مدتی از زمان خود را صرف توجه به ظاهر خود و علائق خود کنید تا از این طریق عزت نفس خود را بهبود بخشید و آن را افزایش دهید تا به موفقیت‌های بیشتری دست یابید.

منبع: تحریریه آکادمی اوج ، به قلم عادل فرزانه موسس و مدیر مرکز رشد و تحول فردی اوج

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.